Uuringud

Kuidas tagada doonorvere ohutus?

On äärmiselt oluline, et Sinu loovutatud veri oleks ohutu, sest vereülekanne tehakse patsiendile selleks, et päästa tema elu. Tulemus võib olla vastupidine, kui ülekantavas veres on haigustekitajaid.

Doonorvere ohutuse tagamisel on tähtis, et vereloovutus oleks tasustamata ja vabatahtlik.

Riikides, kus vereloovutamise eest makstakse raha, leitakse doonorverest kuni kaheksa korda rohkem vere kaudu levivaid haigusi kui tasustamata doonorluse puhul. Eestis on doonorlus täielikult tasustamata 2000ndate aastate algusest.

Enne vereloovutust:

  • Ole teadlik, millised haigused võivad verega üle kanduda ja millised on nakkushaiguste saamise riskifaktorid. Selgita välja, mil viisil saad ennast  kaitsta.
  • Analüüsi enne doonoriks tulekut oma tervislikku seisundit, viimaste kuude eluseiku ja võimalikke ohufaktoreid, sest suures ulatuses garanteerib vere ohutuse doonor ise.
  • Kui Sul on kahtlusi, ära tule enda tervist kontrollima verekeskusesse, vaid pöördu küsimustega perearsti poole. Laboratoorselt saab haigusi tuvastada alles pärast aknaperioodi möödumist, kuid nakatunud veri on ohtlik kohe nakatumise hetkest alates.
  • Loobu vereloovutusest, kui Sul tekib kahtlus enda või Sinu seksuaalpartneri tervise suhtes.

Vereloovutuskohas:

  • Süvene doonoriankeedi täitmisel igasse küsimusse ja vasta ausalt.
  • Ole aus ka meditsiinilisel läbivaatusel. Ära varja, kui Sul on nakkuse kahtlus. Kui mõni küsimus jäi Sulle arusaamatuks, täpsusta julgesti.
  • Juhul, kui vereloovutuse protseduuri käigus, kohe pärast vereloovutust või hiljem meenub Sulle midagi, mis võib ohustada patsiendi tervist, teata oma kahtlustest meditsiinitöötajale. Sul on õigus mitte lubada oma verd ülekandeks.

Pärast vereloovutust:

  • Kui saad teada, et vereloovutuse ajal võis Sinu veri olla nakkusohtlik, helista koheselt verekeskusesse. Tee seda ka siis, kui Sul või Sinu seksuaalpartneril on 12 kuu jooksul pärast vereloovutust tuvastatud nakkushaigus.

Doonori soov teist inimest aidata peab olema siiras ja omakasupüüdmatu. Pea meeles, et patsient vajab terve inimese verd!

Ohutus

Iga doonor aitab tagada enda vere ohutust