Hepatiit

Hepatiit ehk kollatõbi on maksapõletik, mida võivad põhjustada erinevad viirused, aga ka toksilised ained ja ravimid. Verega levivatest viiruslikest maksapõletikest on enam levinud B- ja C-hepatiit.

Hepatiit B on kogu maailmas levinud viirus, mis kandub edasi vere kaudu ja kõige sagedamini sugulisel teel. Harvadel juhtudel võib viirus levida ka nakatunud esemetega kokku puutudes, sest kuivanud veretilgas võib viirus olla nädalaid nakkusohtlik.

Kui tulevase ema veres on viimasel kolmel raseduskuul B-hepatiidi viirus, võib laps nakkuse saada sündides. 95 protsenti nakatunud vastsündinutest ei jää haigeks kohe, vaid kunagi hiljem. B-hepatiidi haigel emal on viirus ka rinnapiimas, mistõttu rinnaga võib toita ainult juhul, kui laps on vaktsineeritud.

B-hepatiidi viiruse esimesed haigussümptomid ilmnevad kahe kuni kuue nädala möödumisel nakatumisest: palavik, iiveldus, väsimus, peavalud, kogu keha sügelus, kollased silmavalged, tume uriin, hele väljaheide, kõhuvalu.

Ligi kolmandik nakatunutest põeb B-hepatiidi läbi peaaegu ilma sümptomiteta.  Lühema või pikema põdemise järel paraneb 90 protsenti haigetest, kes saavutavad eluaegse immuunsuse, ülejäänud kümnel protsendil muutub haigus krooniliseks. Väikesel osal kroonilise B-hepatiidiga patsientidest võib välja kujuneda maksatsirroos või -vähk. Hepatiit B-d on võimalik vältida vaktsineerimisega.

Hepatiit C viirus levib vere kaudu. Sugulisel teel ja olme kaudu levib nakkus harva, umbes viiel kuni kümnel protsendil juhtudest.

Imik võib nakkuse saada siis, kui ema on nakatunud raseduse viimases kolmandikus. Haigus ei pea avalduma kohe pärast sündi, haigestuda võib ka hiljem. Nakatunud ema tohib last imetada, sest rinnapiima viirus ei eritu.

C-hepatiidi viiruse tunnused võivad sarnaneda B-hepatiidi tunnustega, kuid enamikul juhtudest on need nõrgemini väljendunud või koguni puuduvad. Palavikku esineb C-hepatiidi korral harva, kollaseks läheb 10–20 protsenti nakatunutest. Sageli jõuavad haiged arsti juurde ebamääraste kaebustega: väsimus, nõrkus, torked paremal roidekaare all. Rohkem kui pooltel juhtudel muutub nakkus krooniliseks ning võib kaasa tuua tõsiseid maksakahjustusi. C-hepatiidi vastu vaktsiini ei ole.

NB! B- ja C-hepatiiti haigestunud inimesed doonoriks ei sobi. A-hepatiiti haigestunu võib verd loovutada, kui paranemisest on möödunud vähemalt üks aasta.