Verekeskus tähistab ülemaailmset tervisepäeva ning kutsub inimesi doonoriteks

10361465_923412407691204_3840966094121179194_n

Regionaalhaigla verekeskus kutsub kõiki terveid ja abivalmis doonoreid 7. aprillil külla, et üheskoos maailma tervisepäeva tähistada ja meie heade koostööpartnerite abil kõiki doonoreid tervislike suupistetega kostitada. Aprillis on reedeti verekeskuses vitamiinipäev, mil me saadame talveväsimuse minema ja turgutame doonoreid tervislike puuviljadega. Verekeskus kutsub inimesi doonorina head tegema, sest kunagi ei tea, millal abivajaja rolli võid sattuda sa ise või keegi su lähedane.

Verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp rõhutab: „Mitmekesine ja tervislik toit, rõõmus meel ning piisav liikumine on hea tervise ja enesetunde alus ning doonorid on alati olnud selle heaks tõestuseks. Tahame ka omalt poolt õhutada doonoreid tervislikele eluviisidele, sestap pakume heade koostööpartnerite abil doonoritele värskeid puuvilju ja mahla, vitamiinidropse, ning muid tervisetooteid. Maailma tervisepäeval kostitame doonoreid ka kohukestega.“

Verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit kutsub kõiki terveid ja terviseteadlikke inimesi vanuses 18-60 doonoriks tulema, sest vaatamata sellele, et verekeskuse verevarud on suhteliselt head ning oleme suutnud kõik haiglate vajadused täita, vajame pidevalt juurde kõikide veregruppide verd ning uusi doonoreid. Dr Saarniit täpsustab: „Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0 ja B Rh negatiivse veregrupiga doonorite abi, kuna hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis nende veregruppidega patsienti, kes vajavad erinevate verekomponentide ülekandeid. Täiendamist vajavad ka A Rh positiivsed verevarud.“

Juba pikemalt aega on olnud suur haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele. 0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata. „Seetõttu on 0 Rh negatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne,“ selgitab dr Erna Saarniit.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Tervisepäeva taustast

Ülemaailmset tervisepäeva (World Health Day) tähistatakse alates 1950. aastast igal aastal 7. aprillil. Päev tunnustab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) loomist ja pakub võimaluse igal aastal tõsta päevakorda ülemaailmse tähtsusega terviseteemasid. Seekordse tervisepäeva teemaks on depressioon. Hoolimata sellest, et depressioon on ravitav, jäävad veel tänagi ligi pooled depressiooni langenutest ravimata.

Depressiooni iseloomustab pikaajaline kurbus ja huvipuudus asjade vastu, mis tavaliselt rõõmu pakkusid. Tavaliselt käib see koos suutmatusega toime tulla igapäevategemistega, seda vähemalt kahe nädala vältel. Lisaks sellele käib depressiooniga kaasas energiapuudus, isumuutused, kas unetus või pidev unisus, ärevus, keskendumishäired, otsustusvõimetus, rahutus, väärtusetuse- või süütunne või lootusetus, samuti ennast kahjustavad mõtted.

Depressiooni võib jääda igaüks.

Lisainfot depressiooni kohta

Ingliskeelsed tervisepäeva kodulehed: