Nõuded doonorile

Tule doonoriks, kui oled: 

  • terve, puhanud ja söönud
  • kehakaaluga üle 50 kg
  • 18-60 aastane
  • Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa/elamisõiguse alusel vähemalt kolm viimast kuud

Vereloovutuste vaheline intervall peab olema minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva (naised ei tohi aastas üle 4 korra verd loovutada).

Sa ei sobi doonoriks, kui oled:

  • nakatunud HI-viirusega või arvad, et võid olla HI-viiruse kandja
  • põdenud või nakatunud B- või C-hepatiiti või arvad, et oled hepatiidiviiruse kandja
    (NB! A-hepatiidi puhul võib verd loovutada aasta pärast tervenemist)
  • olnud süstitavate narkootikumide tarvitaja
  • seksinud raha või narkootikumide eest

Riskirühma kuuluvate isikute seksuaalpartnerite vereloovutamise piirang on neli kuud.

Inimestele, kel on seksuaalkontakte rohkem kui ühe partneriga, juhusuhteid ja uus seksuaalpartner kehtib vereloovutamise piirang neli kuud.

Sa ei sobi ajutiselt doonoriks, kui:

  • põed hetkel mõnda haigust
  • oled tarvitanud vereloovutusele eelneval või samal päeval alkoholi
  • oled viimase aasta jooksul reisinud eksootilistes riikides, kus esineb malaariat või muid Eestis harva esinevaid nakkusi
  • Sulle või Su partnerile on tehtud viimase nelja kuu jooksul vereülekandeid, Sina või Su partner on läbinud nõelravi, lasknud teha tätoveeringuid või naha augustamisi. Naha läbistamisprotseduuridel on oht saada viirusnakkus, mis kandub doonori vere kaudu üle patsiendile.
DoonoriFoorum (1)

Doonor kinnitab registratuuris isikuandmed

Naised ei tohi verd loovutada raseduse ja imetamise ajal ning mitte varem kui kuus kuud pärast sünnitust. Valuliku või vererohke menstruatsiooni ajal vereandmine pole soovitav.

Valuvaigistite (sh aspiriini sisaldavate) tarvitamine ei takista vere loovutamist, kui on piirdutud ühe–kahe tabletiga kergema tervisehäire ületamiseks ja ei ole teisi vastunäidustusi.

Pärast antibiootikumide ravikuuri saab verd loovutada 2 nädala möödudes, kui ei ole teisi vastunäidustusi. Igal üksikul juhul palume konsulteerida verekeskuse arstidega, sest vereloovutusele lubamise aeg sõltub põetud haigusest.

Vereandmine on lubatud kui seksuaalsuhtest mitteusaldusväärse või juhusliku seksuaalpartneriga on möödunud 4 kuud.

Malaaria piirkonnast saabumisest peab olema möödunud 12 kuud. Nelja kuu möödudes on doonori soovil võimalik teha malaaria antikehade test, mille negatiivse tulemuse korral on vereloovutus lubatud. Lääne-Niiluse viirusnakkuse riskipiirkonnas reisimisest peab olema möödunud 28 päeva tingimusel, et sel ajavahemikul ei esine haiguse kliinilisi sümptomeid (gripitaolised haigusnähud, entsefaliidi või meningiidi kahtlus). See piirang vereandmisele on hooajaline, näiteks nimekirjas olevates Euroopa Liidu liikmesriikides on Lääne-Niiluse viiruse aktiivse leviku ja kõrge nakatumisriskiga periood juunist novembrini (kaasa arvatud).  Küsi täpsemat infot meie arstidelt.

NB! Esineb kroonilisi haigusi, mille puhul ei sobi Sa doonoriks (näiteks I ja II tüübi diabeet). Vaata täpsemalt erinevaid vereloovutuse piiranguid

Doonori meelespea: enne verekeskuse külastamist

  • Selleks, et vereloovutus oleks ohutu nii Sinu kui ka patsiendi tervisele, hinda põhjalikult oma tervise seisundit enne, kui tuled verd andma. Vähimagi kahtluse korral konsulteeri verekeskuse arstiga või loobu seekord vereandmisest. Pea meeles, et patsiendid (kelleks võivad osutuda ka Sinu lähedased) vajavad terve, nakkust mitte kandva inimese verd.
  • Verd andma tulles võta alati kaasa fotoga isikut tõendav dokument!
  • Vereloovutusele eelneval ja samal päeval tuleb tarbida rohkesti mahla või vett ning süüa väherasvast toitu. Enne vereloovutust tuleb kindlasti süüa! Sobivaim aeg vereandmiseks on kaks-kolm tundi pärast söömist. Verekvaliteedi huvides tasub loovutusega samal ja sellele eelneval päeval vältida väga rammusaid toite (sh rasvane sealiha, koor, majonees, rasvane täispiim).
  • Vahetult enne vereandmist joo puhkeruumis kindlasti paar klaasi mahla või vett, mitte aga kuuma kohvi või teed. See tagab hea enesetunde pärast vere loovutamist.
  • Vereloovutusega samal ja järgneval päeval on soovitav vältida suuremat füüsilist pingutust (trenn, spordivõistlused), saunaskäiku ja ujumist.
  • Paar tundi enne vereloovutust ei tohi suitsetada ega tarvitada mokatubakat, sest verre sattunud nikotiini mürgine toime ohustab haigeid, eriti imikuid.
  • Kui Sulle on tehtud kaitsesüstimisi, siis selle kohta saad infot siit.

Kui Sul on kahtlusi enda tervisliku seisundi või doonoriks sobivuse suhtes, küsi palun nõu meie arstidelt telefonil 617 3001 (vastame doonorite küsimustele Estonia pst 1 asuva Südalinna verekeskuse lahtiolekuaegadel E, R kell 8.00 – 16.00 ja T-N kell 11.00 – 19.00). Samuti oled teretulnud küsima lisainfot Ülemiste doonorikeskuse registratuuri telefonil 664 0470 ( E, K-R kell 9.00-17.00 ja T 9.00-18.00).