Nakkushaigused

Vere kaudu  levivaid haigustekitajaid on palju. Eestis on kõige enam levinud HI-viirus, B- ja C-hepatiidi viirused ning süüfilise tekitaja.

Verekeskus testib kõiki doonorvere doose. Iga doonor loovutab testideks 25 ml verd, uurimata verd haiglatele väljastada ei saa.

Doonoril on oluline teada, et kui haigusetekitaja organismi siseneb, ei teki haiguse sümptomid kohe. Nakkustekitajad on kehas juba olemas, kuid analüüsidega tuvastamiseks on neid liiga vähe. Ometi on nakatunu veri teisele inimesele ülekandmisel juba nakkusohtlik.

Ajavahemikku, mil laboris ei ole võimalik nakkustekitajaid doonoriveres määrata, nimetatakse haiguse aknaperioodiks.  Ka kõige paremate ja moodsamate testidega ei saa viiruse olemasolu koheselt pärast nakatumist määrata. Seepärast on väga tähtis, et doonor oleks enda tervislikust seisundist teadlik, sooviks siiralt hädasolijaid aidata ja jääks alati meditsiinilisel läbivaatusel ausaks.

Kui analüüside tulemused nõuavad järelkontrolli, kutsutakse doonor kordusanalüüsidele. Veredoos, milles leitakse nakkustekitaja, hävitatakse.

Viirushaigused (1)

Kontroll-laboris testime doonoriverd HIV, B- ja C-hepatiidi ning süüfilise suhtes

Kuidas on võimalik vere kaudu levivat viirusnakkust saada?

Viirused elavad nakatunud inimese kehavedelikes (veres, tupevedelikus, eelspermas, spermas, rinnapiimas). Nakkus levib nakatunud inimese kehavedelike sattumisel terve inimese verre. See võib juhtuda neljal viisil:

  1. Naha läbistamisega seotud protseduuridel. Inimene võib saada viirusnakkuse, kui ta  süstib end nõelaga, mida varem oli kasutanud viirusnakkust kandnud isik. Sama ohtlikud võivad olla naha tätoveerimis- või augustamisprotseduurid, kui seda tehakse vahenditega, mida oli varem kasutatud viirusnakkust kandva isiku protseduuridel: rõngaste panemine, tätoveeringud, nõelravi.
  2. Seksuaalsel teel. Haiguse võib saada nakkust kandva partneriga kaitsmata seksuaalses vahekorras olles. Teistest sagedamini kuuluvad riskigruppi:
    homo- ja biseksuaalid
    prostituudid
    narkomaanid
  3. Emalt lapsele. Viirusnakkuse ülekanne võib toimuda emaihus, sünnituse käigus, rinnaga toitmisel.
  4. Vereülekandel, kui ülekantav veri sisaldab verega ülekantavaid haigusetekitajaid.