Verekeskuse aasta õde Jelena Baranova: See on unistuste töö, mida teen suure rõõmuga!

Jelena_Baranova

12. mail on rahvusvaheline õdede päev, mida tähistatakse Rahvusvahelise Õdede Nõukogu algatusel 1965.aastast, et inimesed märkaksid õdede panust meie ühiskonnas. Regionaalhaiglal on tavaks sel puhul tunnustada kliinikute, keskuste ja osakondade parimaid õdesid ja hooldajaid. Meil on rõõm teada anda, et verekeskuse parim õde on tänavu Jelena Baranova. Meie uhkust ja rõõmu suurendab veelgi tõik, et Jelena valiti ühtlasi ka kogu diagnostikakliiniku parimaks õeks.

Paljudele afereesidoonoritele tuttav, malbelt naeratav ning soojade sõstrasilmadega Jelena on verekeskuses ametis 1. veebruarist 2005. Nii verekeskuse kolleegidel kui ka kindlasti paljudel doonoritel on põhjust rahul olla, et meil tollal parajasti uut õde tööle vaja oli ning Jelena tädi ta meile tööle kutsus. Verekeskuse eelsesse aega jäävad Tallinna Meditsiinikooli lõpetamine 1989. aastal ning sellele järgnev töö õena Medicumis. „Ma ei ole kunagi tahtnud õena haiglas töötada, sest ma ei taha inimestele haiget teha,“ tõdeb Jelena emotsionaalselt.

Verekeskuses alustas Jelena tööd operaatorina, kahe aasta pärast asus ta juba tööle verevõtjana. Jelena meenutab, et esimesed korrad verd võttes kartis ta väga, et teeb doonorile haiget ning torkab veeni läbi. Nõuab ju doonorile nõela veeni torkamine e punkteerimine õelt kogemust ja täpsust, sest väikenegi vääratus punkteerimisel võib veeni vigastada ning põhjustada reaktsioone.

Lisaks verekeskusele Ädala tänaval on Jelena töötanud DoonoriFoorumis ning käinud aastaid ka väljasõitudel verd kogumas. Praegu on Jelena enamasti ametis afereesiprotseduuride juures, kus protseduuri ajal eraldatakse doonori verest vajalik verekomponent ning ülejäänud verekomponendid kantakse doonorile tagasi. Afereesiprotseduur nõuab õdedelt kogemust ning on nn kõrgem pilotaaž nii doonoritele kui ka õdedele.

Kui küsin Jelenalt, mis talle tema töös meeldib, siis vastab Jelena särasilmselt: „Kõik meeldib – tore kollektiiv, hubane maja ning inimesed, doonorid, on nii positiivsed ja toredad!“ Ja kui edasi pärin, milline on tema jaoks tore päev, siis tõdeb Jelena rõõmsalt ja siiralt: „Iga päev on tore päev! See on unistuste töö, mida teen suure rõõmuga.“
Usun, et Jelena Baranova positiivsusest ja headusest saavad osa nii doonorid kui ka teised verekeskuse töötajad. Ei muud, kui veelkord soovida Jelenale õnne ning jääda põnevusega ootama tema käsitöö meisterdusi ning ilusaid joonistusi, sest Jelena häid ja tundlikke käsi jagub paljuks.