Regulaarne doonoriks olemine tagab haiglatele verevarud

Eelmisel aastal loovutasid 31 330 doonorit 53 486 korral verd. Sarnaselt varasemaga oli keskmine vereloovutuste arv aastas ühe doonori kohta 1,7. Veredoonorite arv vähenes 2018. aastal 1,27%. Esmakordselt loovutas 2018. aastal verd 5 099 inimest, see on 16,3% kõikidest veredoonoritest. Täisvereloovutusi tehti 50 142 korral ning sellega koguti 22 564 liitrit verd. Eestis on kogu elanikkonnast doonoreid 2,8 protsenti. 2013. aastast on nii doonorite kui ka vereloovutuste arv ning ka haiglate verevajadus tasapisi vähenenud, kuid selleks, et meil ka edaspidi õnnestuks kriise ära hoida, vajame pidevalt nii uusi kui ka püsidoonoreid – abivalmis inimesi, kelle jaoks vähemalt paar korda aastas verd loovutada on eluviis.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste rõhutab, et ehkki haiglate veretoodete tellimused said kõik täidetud ning ilma abita ei jäänud mullu ükski patsient, on verekeskused mures nii doonorite arvu vähenemise tendentsi osas kui ka selles, et üha raskem on tagada teatud harva esineva fenotüübiga doonorivere olemasolu. Viimasel poolaastal on olnud probleeme kõigi reesusnegatiivsete veregruppide osas piisavate verevarude tagamisega, seetõttu on verekeskused saatnud väga palju täiendavaid kutseid. Dr Kullaste: „Piisava koguse ohutu vere olemasolu kõigile vereülekannet vajavatele patsientidele sõltub eelkõige neist inimestest, kes väärtustavad doonorlust ning peavad seda tervisliku eluviisi osaks,“ lisades: „Inimeste lahkus kriisiolukordades verd anda on südantsoojendav ja ülimalt tänuväärne, kuid kõige enam aitab see, kui meil on piisavalt doonoreid, kes käivad regulaarselt verd andmas. See tagab meile piisava verevaru ning annab meile kõigile turvatunde ja aitab kõige enam nii tavaolukorras kui ka kriiside ajal!“

Täisvere loovutuste vaheline minimaalne intervall on meestel 60 päeva ning naistel soovituslikult 90 päeva. Regulaarne vereandmine tagab igal vereloovutusel doonori tervise kontrolli ja tervisenäitajate jälgimise ning laboris teostatavate analüüside tulemuste dünaamilise hindamise. Regulaarsete doonorite tervisenäitajad on pideva kontrolli all, nende poolt loovutatud veri on maksimaalselt ohutu nakkustekitajate suhtes, mis on näiteks eeliseks doonorivere valikul lastele verekomponentide valmistamisel. Samuti on regulaarsed doonorid oodatud afereesiprotseduuridele trombotsüütide ja plasma annetamiseks. Dr Kullaste paneb inimestele südamele: „Kui teid verekeskustest kutsutakse doonoriks, siis järelikult on just teie veregrupi doonoriverd abivajajatel väga vaja, sestap palun tulge kindlasti vereloovutusele või andke meile teada miks te meie kutsele seekord ei saa vastata.“

Veredoonorite seas oli eelmine aasta 666 afereesidoonorit, kes loovutasid 3344 doosi plasmat ja trombotsüüte. Ühe afereesidoonori kohta oli eelmisel aastal keskmiselt viis afereesiprotseduuri ning 95% afereesiprotseduuridest tehti Tallinnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuses. Afereesiprotseduuridel kogutud doosid moodustasid kõigist vereloovutustest 6,3 protsenti.

Eestis on neli verekeskust: Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus, Tartu Ülikooli Kliiniku verekeskus, Pärnu Haigla veretalitus ning Ida-Viru Keskhaigla vereteenistus. Verekeskustel kokku on viis statsionaarset vereloovutuskohta – nTallinnas kaks, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel üks, aga doonoripäevi korraldatakse eri paigus. Möödunud aastal moodustasid verekeskuste väljasõitudelt kogutud veredoosid 44% kõigist täisvereloovutustest ning väljasõitudel loovutas verd 14 886 inimest, mis on 47% kõigist doonoritest.

„Ka doonor on riigikaitsja” juhtlause all tuuritasid doonoritelgid mööda Eestit mullu juba 12. suve ning tuur kestis kokku 20 päeva. Maist septembri keskpaigani toimunud tuuri ajal peatuti üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu haigla veretalituse doonoritelkides loovutas 2018. aasta suvel verd 2528 inimest, kes annetasid kokku üle 1137 liitri verd.

Kõige värskemat infot veregruppide vajaduse kohta saab verekeskuse kodulehelt verekeskus.ee ning Facebooki lehelt Doonorid ja Sõbrad