Doonorite arv kasvas mullu ligi 1800 vereloovutaja võrra

Möödunud aastal loovutas Eesti verekeskustes verd 34 051 doonorit, kes loovutasid kokku 55 827 veredoosi ehk üle 25 000 liitrit verd. Doonorite arv kasvas 2007. aastal 1797 doonori võrra ning Eesti verekeskused kogusid 1129 doosi verd rohkem kui 2006. aastal.

Eesti suurimat, Tallinnas asuvat Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskust külastas 2007. aastal 19 144 veredoonorit ning kokku koguti 29 965 doosi verd, mis on 53,6% kogu Eesti doonoriverest.

 „2007. aastal oli näha veretoodete kasutamise tõusu Eesti haiglates ning see tähendas, et verekeskused pidid olema suurema nõudluse tagamiseks valmis”, räägib Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Riin Kullaste.

Võrreldes 2006. aastaga tõusis 2007. aastal Regionaalhaigla verekeskust külastanud doonorite üldarv 8% ja esmaste doonorite arv 37%, mis näitab, et rõõmustavalt suur hulk inimesi otsustas möödunud aastal doonorluse kasuks. „Me väga loodame, et mullustest esmastest doonoritest saavad verekeskuste püsikülastajad ning ka tänavu tuleb juurde uusi doonoreid“, ütleb Kullaste.

Eestis on ainult 2,6% elanikkonnast doonorid. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) soovitusel peaks stabiilsete verevarude tagamiseks doonorite arv riigis olema vähemalt 4% elanikkonnast. „Kui võrrelda, kui suur hulk doonoriks sobivast elanikkonnast teistes Euroopa riikides on ka tegelikult doonorid, siis Eesti näitaja on üks madalamaid. Seda on ka tunda, sest verevarud on meil enamasti normi alumisel piiril“, lisas Kullaste.

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Vereandmise käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanud inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul. Verekeskused valmistavad doonorite verest kolme põhilist verekomponenti, mida kasutatakse iga päev operatsioonidel, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada, rasketel sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja teiste haiguste puhul.

Verekeskuse külastamine võtab aega umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele peale vereandmist. Doonorid saavad vereloovutuse eest hea enesetunde, et on kedagi aidanud ning regulaarse doonori tervis on verekeskuse arstide valvsa kontrolli all. Lisaks sellele saab iga doonor tänutäheks väikese kehakinnituse ning kinkepaki verekeskuse poolt.