Doonorite tänuüritus Raekojas

24. jaanuaril toimus Tallinna Raekojas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorite tänuüritus, kus osales ligi 80 doonorit Tallinnast ja Harjumaalt. Doonoreid tervitasid Tallinna abilinnapea dr Merike Martinson, Regionaalhaigla juhatuse liige Meelis Roosimägi ning verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste. Muusikarõõmu pakkus Viimsi Keskkooli kammerkoor. Tänuüritusel loeti ette katkendeid üleriigilise esseekonkursi “Doonor on elupäästja” võitjate töödest ning autasustati esseekonkursi üldvõitjat Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturienti Karl Haljasmetsa. Karli sõnum doonoritele oli:"Tehes heateo, olete õnnelikud inimesed ja õnnelike inimestena elate kindlasti kauem!"

Tänuüritusel osalejad moodustasid vaid nö tilgakese meres kõikidest tublidest doonoritest, sestap avaldame verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste tänukõne, et seeläbi edastada meie siira tänu ja tunnustuse kõigile Eesti doonoritele, tänu kellele päästetakse tuhandete patsientide elusid.

Austatud doonorid, külalised ja verekeskuse töötajad!

Tallinna Raekoja auväärsed müürid on doonoreid kusagil vabariigi aastapäeva paiku vastu võtnud tänasega kokku juba 17. korral. Seekord siis pisut varem, sest Raekoda ootab ees uuenduskuur. See ilus traditsioon doonoreid raekojas tervitada on meie püüd kasvõi murdosa võrra väljendada tänulikkust abisaanute nimel.
Annetuse hinda ei suuda me keegi määrata – kas oskab keegi öelda, mis maksab see, kui ema või isa pöördub tagasi oma laste juurde, kui vanematele päästetakse nende laps või kasvõi see, kui meie vanaema või vanaisa, saanud jõuduandva ülekande, suudab jälle toimekalt elada?
Võib öelda – doonoriveri on hindamatu!

Kes on siis need inimesed, kes hindamatu asja käest ära annavad?
Teie ei pea vastust kaugelt otsima. Te võite enda üle uhked olla, sest te olete erilised, annate ära midagi, mida Teil ka endal vaja on, taludes sealjuures valu, ebamugavust ja võibolla pisut ka hirmu ning kaotades oma väärtuslikku aega. Seda ei saa kuidagi teisiti nimetada kui kangelasteoks. See on võit enda ja ka olude üle. Meie kiirustav aeg ei soosi heategevust. Doonorid on meie igapäevased kangelased.

Tallinnas ja Harjumaal sooritati möödunud aastal see kangelastegu 22 000 korral. Meie verekeskuse varustuspiirkonna haiglates toimus üle 60 000 erineva verekomponendi ülekannet, millest lõviosa pärineb Tallinna ja selle ümbruse doonoritelt. Linnas ja maakonnas on üle 14 000 doonori, siia kutsuda saime vähesed. Ja sellest on muidugi kahju. Me ei kutsunud seekord ainult neid, kes on väga palju kordi verd andnud, vaid ka neid, kes on seda teinud mõned korrad. Iga doonor on meile oluline, ehkki välja näidata jaksame seda liiga vähe.

See, et verekeskus saadab Teile kutse, on väga tavaline. Meie kutsed on Teie postkastis, Teie mobiiltelefonis, Teie arvutis, vahel ka raadios. Kui Te vastate neile kutsetele, on need kiired ja asised töökohtumised ja olen kindel, et me ei jõua neil kohtumistel piisavalt väljendada oma tänu. See, et Te olete vastu võtnud tänase kutse, annab meile võimaluse kasvõi murdosa võrra seda tänuvõlga kustutada ja öelda välja kõik välja ütlemata sõnad.

Soovin Teile jõudu ja tervist ning, et elu armastaks Teid vastu nii, nagu Teie kahtlemata armastate elu ja inimesi enda ümber!

Tänuürituse pilte saab vaadata siit.