Doonoritelgid jõuavad Paidesse

Viiendat aastat toimuv doonoritelkide ringreis jõuab 1.-2. augustil Paidesse.

 

„Paides toimunud doonoritelkides käis eelmisel aastal kahe päevaga verd andmas 364 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli 54. Tänu nendele heatahtlikele ja lahketele Paide inimestele kogusime 138 liitrit verd, mis on abivajajate jaoks hindamatu väärtusega,“ ütles Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

 

Dr Riin Kullaste sõnul toimub doonoritelkides igal aastal midagi maratonilaadset: “2010. aastal külastas doonoritelke 17 päeva jooksul kokku 2342 abivalmis inimest, tehti 1953 vereloovutust ning koguti üle 860 liitri verd.“

 

„Kõige rõõmustavam on see, et lisaks tuhandetele püsidoonoritele tuleb doonoritelkidesse igal aastal ka sadu esmaseid vereloovutajaid. Nii tegid möödunud suvel oma esimese vereloovutuse 470 inimest just doonoritelkides,“ lisas dr Riin Kullaste.

 

„Doonoritelkide projekt, mis kannab üldnimetust „Ka doonor on riigikaitsja“, on saanud alguse ideest, et riigi olemasolu sõltub eelkõige selle inimestest. Doonorid osalevad iga päev meie riigi ja inimeste kaitsmisel. Doonorlus on omamoodi lakmuspaber, mis näitab meie kodanikuühiskonna tugevust, aga ka hoolivust, abivajajate märkamist ning vabatahtlikku abistamist,“ ütles doonoritelkide projekti eestvedaja, verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp, kelle sõnul on doonoritelkide eesmärk vere kogumise kõrval tutvustada veredoonorlust ka laiemalt.

 

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

 

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Kaitseväe, Politsei- ja Piirivalveameti, linnavalitsuste, Päästeameti, Maanteeameti, Kaitseväe Värbamiskeskuse, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

 

Doonoritelke toetavad: Fazer Eesti AS, Põltsamaa Felix AS, Coca-Cola HBC Eesti AS, Horizon Travel, Taula Pharma OÜ, Renalko Kaubandus OÜ, Sirowa Tallinn AS, Tallink Grupp AS, TJK Legion, Bambona AS, Rademar OÜ, Rimi Eesti Food AS, Toila SPA, AS Kalev Chocolate Factory, Eesti Jalgpalliliit, Eesti Võrkpalliliit ja Eesti Korvpalliliit.

 

Doonoritelkide ajakava augustis

1.08 Paides kultuurikeskuse juures kell 12-18

2.08 Paides kultuurikeskuse juures kell 11-17

8.08 Haapsalus lossi esisel väljakul kell 12-18

9.08 Haapsalus lossi esisel väljakul kell 11-17
16.08 Tallinnas Vabaduse väljakul kell 12-18

17.08 Tallinnas Vabaduse väljakul kell 11-17
22.08 Rakveres linna keskväljakul kell 12-18

23.08 Rakveres linna keskväljakul kell 11-17

Lisainfo www.verekeskus.ee ja Facebookis fännilehel „Doonorid ja Sõbrad“ www.facebook.com/DoonoridjaSobrad

 

Täiendav info:

Ülo Lomp

Doonorluse arendusjuht

Verekeskus
617 3006; 533 65 943
Ylo.Lomp@regionaalhaigla.ee

www.verekeskus.ee