Doonoritelgid jõuavad Haapsallu

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse, päästeameti ja kaitseväe koostöös jõuavad suvised doonoritelgid Haapsalu lossiesisele väljakule. Doonorid on oodatud vereloovutusele 21. augustil kell 12-18 ja 22. augustil kell 11-17.

„Suvine vereloovutus telgis annab doonorile hoopis teistmoodi toreda elamuse ja tagab patsientidele hädavajaliku abi, seega ootame kõiki praeguseid ja uusi doonoreid vereloovutusele,“ ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp. „Viimasel ajal on eriti suur nõudlus 0 ja A Rh negatiivse vere suhtes, kuid oodatud on ka kõik teised veregrupid.“

Lomp toonitas, et telkidesse on oodatud ka pere nooremad liikmed, sest tegevust jätkub kõigile – lisaks vereloovutusele mängitakse mänge, loositakse kingitusi ning külalisi lõbustab pelikan Dona. Reisikorraldaja Goadventure loosib kõigi juulis ja augustis doonoritelkides verd loovutanud inimeste vahel välja nädalase puhkusereisi kahele Egiptusesse, mis leiab aset jaanuaris.

Möödunud aastal loovutas Haapsalus doonoritelkides kahel päeval verd 246 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli 38, kokku koguti üle 110 liitrit verd.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Kahe vereloovutuse vahe peab meestel olema 60 ning naistel 90 päeva.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Doonoritelkide projekt sai teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe Värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga. Sel aastal toimub doonoritelkide suvine ringreis seitsmendat aastat.

Tule doonoritelki – ka doonor on riigikaitsja!
Doonoritelkide täielik kava: www.verekeskus.ee/doonoritelgid