Doonoritelgid peatuvad Raplas

Doonoritelkide suvetuur jätkub ja järgmisena saab telke kohata pärast taasiseseisvumispäeva pidustusi Raplas.  Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub Rapla Kultuurikeskuse juurde verd loovutama 21. ja 22. augustil kella 12-18. 

Selle suvel on doonoritelke külastanud juba üle 1600 heategija. Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide ellukutsuja Ülo Lomp avaldas heameelt, et doonoritelkides kogutud pea 760 liitri verega on palju abivajajaid aidatud, lisades: ”Doonoritelgis on alati mõnus meeleolu, tehakse toredaid loosimisi ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Kõik terved ja abivalmis Raplamaa inimesed on Raplasse väga oodatud!“ Lomp juhib tähelepanu, et johtuvalt haiglate tellimustest, on viimasel ajal eriti suur nõudlus kõigi veregruppide reesusnegatiivse vere suhtes, kuid kiirete suvekuude tõttu vajavad ka kõikide teiste veregruppide varud täiendamist ning lisaks püsidoonoritele on kindlasti oodatud ka esmaloovutajad. Aasta tagasi 21. ja 22. augustil külastas Rapla doonoritelke 246 inimest, tehti 213 vereloovutust ning kahe telgipäevaga koguti üle 95 liitri verd.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kaasa tuleb kindlasti võtta isikut tõendav dokument. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 15 000 patsiendile aastas.

Ka tänavu tuuritavad doonoritelgid egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Telgituur kestab 20 päeva. Doonoritelkide tuuri avalöök oli 22. ja 23. mail Pärnus, kus kahe päevaga külastas rõõmsaid kollaseid telke suisa 303 pärnakat, kes tegid 238 vereloovutust, esmaseid doonoreid saadi juurde 53. Edasi olid telgid 5. ja 6. juunil Tallinnas, kus oli  rekordarv doonoreid – 313 külastus, 261 vereloovutust ning 73 esmadoonorit. Kahel telgipäeval 18. ja 19. juunil Rakvere imekaunil keskväljakul saime nii päikest, tuult kui ka vihma, mis peamine – väga palju toredaid ja häid inimesi. Meid külastas 346 inimest, kellest verd said loovutada 281 virumaalast. Pärast Rakvere olid telgid Keilas, kus tehti samuti 281 vereloovutust. Juuli viimasel nädalal olime Paides, kus oli 349 külastust, 286 vereloovutust ning 27 esmadoonorit. 8 .ja 9. augustil oli telgituur Viljandis, kus oli kokku 390 verd loovutada soovijat, verd annetas 339 doonorit ja 63 tegi seda esmakordselt. Augustis ja septembris jõuavad telgid veel Haapsallu ja Tartusse ning telgisuvi lõppeb 12. ja 13. septembril taas Pärnus.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

Vt ka www.doonoritelgid.eewww.verekeskus.ee,
www.facebook.com/DoonoridjaSobradhttps://www.facebook.com/events/281293525760620/  @verekeskus

Regionaalhaigla verekeskus on ka Instagramis, jälgi meid @verekeskus ning postita oma pilte

RH_1920x1080px_rapla