Doonoritelgid saabuvad juuli viimasel nädalal Paidesse!

RH_1920x1080px_paide

Doonoritelkide suvetuur jätkub ja järgmisena saab telke kohata Eestimaa südames, Paides.  Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub Paide Muusika- ja Teatrimaja juurde verd loovutama 24. ja 25. juulil kella 12-18. 

Selle suvel on doonoritelke juba külastanud üle 1000 heategija. Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide ellukutsuja Ülo Lomp avaldas heameelt, et doonoritelkides kogutud pea 480 liitri verega on palju abivajajaid aidatud, lisades: ”Doonoritelgis on alati mõnus meeleolu, tehakse toredaid loosimisi ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Kõik terved ja abivalmis Kesk-Eesti inimesed on Paidesse väga oodatud!“ Lomp juhib tähelepanu, et johtuvalt haiglate tellimustest, on viimasel ajal eriti suur nõudlus kõigi veregruppide reesusnegatiivse vere suhtes, kuid kiirete suvekuude tõttu vajavad ka kõikide teiste veregruppide varud täiendamist ning lisaks püsidoonoritele on oodatud ka esmaloovutajad.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kaasa tuleb kindlasti võtta isikut tõendav dokument. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 15 000 patsiendile aastas.

Ka tänavu tuuritavad doonoritelgid egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Telgituur kestab 20 päeva. Doonoritelkide tuuri avalöök oli 22. ja 23. mail Pärnus, kus kahe päevaga külastas rõõmsaid kollaseid telke suisa 303 pärnakat, kes tegid 238 vereloovutust, esmaseid doonoreid saadi juurde 53. Edasi olid telgid 5. ja 6. juunil Tallinnas, kus oli  rekordarv doonoreid – 313 külastus, 261 vereloovutust ning 73 esmadoonorit. Kahel telgipäeval 18. ja 19. juunil Rakvere imekaunil keskväljakul saime nii päikest, tuult kui ka vihma, mis peamine – väga palju toredaid ja häid inimesi. Meid külastas 346 inimest, kellest verd said loovutada 281 virumaalast.  Pärast Rakvere olid telgid Keilas, kus tehti samuti 281 vereloovutust. Augustis ja septembris jõuavad telgid veel Viljandisse, Raplasse, Haapsallu ja Tartusse ning telgisuvi lõppeb 12. ja 13. septembril taas Pärnus.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

Vt ka www.doonoritelgid.eewww.verekeskus.ee,
www.facebook.com/DoonoridjaSobrad, https://www.facebook.com/events/281293525760620/  @verekeskus

Regionaalhaigla verekeskus on ka Instagramis, jälgi meid @verekeskus ning postita oma pilte