Doonoritelgid tulevad Vabaduse väljakule

16.-17. augustil on doonoritelgid juba teist korda sel suvel Tallinnas Vabaduse väljakul.

„Doonoritelgid on suveperioodil Verekeskuse jaoks päästerõngaks, mis aitavad verevaru vajalikul tasemel hoida, sest ka meie püsidoonorid puhkavad. Doonoritelkidesse jõuab tavapärasest palju rohkem esmadoonoreid, kellest rõõmustavalt suur osa tuleb ka edaspidi verd loovutama,“ ütles Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

20.-21. juunil käis Vabaduse väljakul doonoritelkides verd loovutamas 169 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli 52, abivajajatele annetati 76 liitrit verd.

„Doonoritelkide ringreis ei saaks toimuda ilma Kaitseväeta, kelle telke me kasutame ning kellega koostööst on erakordselt suur abi nii Verekeskusele kui ka doonoriverd vajavatele patsientidele,“ lisas dr Riin Kullaste.

2010. aastal külastas doonoritelke 17 väljasõidpäeva jooksul kokku 2342 abivalmis inimest, tehti 1953 vereloovutust ning koguti üle 860 liitri verd.
„Järjest rohkem doonoreid on telki külastama tulles sõbra kaasa kutsunud. Üha kõrgemat professionaalsust näitab üles kaitsevägi, kes annab omalt poolt maksimumi, et telkides oleks nii doonoritele kui ka verekeskuse töötajatele parimad tingimused. Telkide atraktiivsemaks muutmisse panustavad igati politsei- ja piirivalveameti töötajad, maantee- ja päästeamet, Punane Rist ja Kaitseväe Värbamiskeskus,“ rääkis doonoritelkide viiendast töösuvest projekti eestvedaja, verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskuse doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Kaitseväe, Politsei- ja Piirivalveameti, linnavalitsuste, Päästeameti, Maanteeameti, Kaitseväe Värbamiskeskuse, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

Doonoritelke toetavad: Fazer Eesti AS, Põltsamaa Felix AS, Coca-Cola HBC Eesti AS, Horizon Travel, Taula Pharma OÜ, Renalko Kaubandus OÜ, Sirowa Tallinn AS, Tallink Grupp AS, TJK Legion, Bambona AS, Rademar OÜ, Rimi Eesti Food AS, Toila SPA, AS Kalev Chocolate Factory, Eesti Jalgpalliliit, Eesti Võrkpalliliit ja Eesti Korvpalliliit.

Doonoritelkide ajakava augustis
16.08 Tallinnas Vabaduse väljakul kell 12-18
17.08 Tallinnas Vabaduse väljakul kell 11-17

22.08 Rakveres linna keskväljakul kell 12-18
23.08 Rakveres linna keskväljakul kell 11-17

Täiendav info:
Ülo Lomp
Doonorluse arendusjuht
Verekeskus
617 3006; 533 65 943
Ylo.Lomp@regionaalhaigla.ee