Doonoritelk ootab vereloovutajaid 20.-21. juunil Vabaduse väljakul

Viiendat aastat toimuv doonoritelkide ringreis jõuab 20.-21. juunil Tallinna Vabaduse väljakule, kuhu oodatakse nii uusi kui ka püsidoonoreid.

„Ainult tänu doonorite hindamatule abile ja panusele saame tagada, et verevarud oleksid piisavad abivajajate elude päästmiseks. Eelmisel suvel loovutas Tallinnas toimunud doonoritelgis kahe päevaga verd 149 inimest – tänu nendele inimestele kogusime 67 liitrit doonoriverd,“ ütles Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

„Doonoritelkides toimub igal aastal midagi maratonilaadset. 2010. aastal külastas doonoritelke 17 päeva jooksul kokku 2342 abivalmis inimest, tehti 1953 vereloovutust ning koguti üle 860 liitri verd,“ ütles Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

„Kõige rõõmustavam on see, et lisaks tuhandetele püsidoonoritele tuleb doonoritelkidesse igal aastal ka sadu esmaseid vereloovutajaid. Nii tegid möödunud suvel oma esimese vereloovutuse 470 inimest just doonoritelkides,“ lisas dr Riin Kullaste.

„Doonoritelkide projekt, mis kannab üldnimetust „Ka doonor on riigikaitsja“, on saanud alguse ideest, et riigi olemasolu sõltub eelkõige selle inimestest. Doonorid osalevad iga päev meie riigi ja inimeste kaitsmisel. Doonorlus on omamoodi lakmuspaber, mis näitab meie kodanikuühiskonna tugevust, aga ka hoolivust, abivajajate märkamist ning vabatahtlikku abistamist,“ ütles doonoritelkide projekti eestvedaja, verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp, kelle sõnul on doonoritelkide eesmärk vere kogumise kõrval tutvustada veredoonorlust ka laiemalt.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Kaitseväe, Politsei- ja Piirivalveameti, linnavalitsuste, Päästeameti, Maanteeameti, Kaitseväe Värbamiskeskuse, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

Doonoritelke toetavad: Fazer Eesti AS, Põltsamaa Felix AS, Coca-Cola HBC Eesti AS, Horizon Travel, Taula Pharma OÜ, Renalko Kaubandus OÜ, Sirowa Tallinn AS, Tallink Grupp AS, TJK Legion, Bambona AS, Rademar OÜ, Rimi Eesti Food AS, Toila SPA, AS Kalev Chocolate Factory, Eesti Jalgpalliliit, Eesti Võrkpalliliit ja Eesti Korvpalliliit.

Doonoritelkide ajakava

Juuni
20.06 Tallinnas Vabaduse väljakul kell 12-18
21.06 Tallinnas Vabaduse väljakul kell 11-17

August
1.-2.08 Paides kultuurikeskuse juures
8.-9.08 Haapsalus lossi esisel väljakul
16.-17.08 Tallinnas Vabaduse väljakul
22.-23.08 Rakveres linna keskväljakul

Doonoritelgid on avatud I päeval kell 12-18, II päeval kell 11-17.

Lisainfo www.verekeskus.ee ja Facebooki fännilehel „Doonorid ja Sõbrad“ www.facebook.com/DoonoridjaSobrad