Doonoritelkide 13. suvi

ff

Doonoritelkidel täitub sel aastal 13. tegutsemisaasta ning ka sel korral tuuritavad doonoritelgid tunnuslause „Ka doonor on riigikaitsja!“ all.  Doonoritelkide avalöök toimub 21. mail Pärnus ja lõpeb septembri keskpaigas Tartus.

Kokku peatuvad doonoritelgid üheksas Eesti linnas: Pärnus, Tallinnas, Tartus, Keilas, Viljandis, Rakveres, Paides, Haapsalus ja Raplas.

„Doonoritelke ootab ees  juba 13. töösuvi ning meie suvised telgid on muutunud Eesti verekeskuste töö loomulikuks osaks. Kui telkide projekti algusaastatel oli kõige olulisemaks, et telgid aitaksid tagada suvist doonorivere vajadust, siis nüüd on kujunenud väga oluliseks lisaväärtuseks doonorluse populariseerimine, sest telgid on kõigile avatud ning nähtavad,“ märkis Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lomp.

„Telkidest on saanud ilus traditsioon, mis on doonorite poolt alati väga oodatud. Telgid toovad kokku nii neid, kes esmakordselt selle sammu ette võtavad, kui ka meie tublisid püsidoonoreid. Telkides on alati eriline õhkkond, hoolimata ilmastikust tingitud ebamugavustest ,“ sõnas Lomp. 

Lombi sõnul tullakse tihti ka niisama uudistama ja infot saama ning pärast seda lõpeb külaskäik eduka vereloovutusega.

„Meie tegevus on lihtne ja mõistetav ning see omakorda on tekitanud doonorluse ümber väga positiivse fooni. Tore on see, et tullakse peredega ning nii nakatuvad doonorlusepisikuga ka lapsed,“ rõhutas Lomp.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul võivad verevarud kriitilisse seisu sattuda just suvel, sest paljud doonorid on ära sõitnud ning koolid on suletud, mistõttu doonoriverd kogutakse tavapärasest vähem.

„2018. aasta oli doonoritelkides edukas suvi – Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuse ja Pärnu haigla veretalituse doonoritelkides loovutas verd 2528 inimest, kes annetasid kokku üle 1137 liitri verd. Loodame vähemalt sama edukat suve,“ sõnas Kullaste. 

Doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lombi sõnul teevad telkide juures koostööd kõik need institutsioonid, kes otseselt või kaudselt tunnevad muret ja vastutust inimeste elu ja tervise pärast.

 Doonoritelkide projekt saab teoks tänu pikale koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu, Eesti Punase Risti, AS Tallink Grupi, AS Bambona, AS Kalev, A. Le Coq, Vytautas, Kuulsaal ja paljude teistega.  

 

Lisainfo:

www.doonoritelgid.ee