Doonoritelkides annetas tänavu verd üle 3000 inimese

Verekeskuse meeskond Tallinnas Vabaduse väljakul

Verekeskuse meeskond Tallinnas Vabaduse väljakul


Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu haigla veretalituse doonoritelkides loovutas sel suvel verd 3018 inimest, kes annetasid kokku üle 1358 liitri verd. Doonorite sõbralikku perre lisandus 480 esmadoonorit.

„Tänavune vihmalembene suvi pakkus meie doonoritelkide tuurile nii vihma, tormituult kui ka mõõdukat päikest. Vaatamata ilmaviperustele külastas meie rõõmsaid kollaseid telke üle 3600 inimese, kellest 3018 said ka doonorina head teha ning suuresti tänu telkides verd loovutanud abivalmis ja rõõmsatujulistele inimestele, said kõik verd vajanud patsiendid abi,“ sõnas regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste, lisades: „Meile teeb erilist heameelt ka telkides käinud doonoritelt saadud positiivne tagasiside, ladus koostöö meie koostööpartneritega Päästeametist, Kaitseväest ja Kaitseliidust ning see, et juba teist aastat järjest on kõige rahvarohkemateks folgipealinna Viljandi telgid, kus püstitati selle suve telkide rekord – 9. augusti telgis loovutas verd kogunisti 163 tublit mulki!“

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonoritelgid peatusid sel suvel Keilas, Paides, Raplas, Haapsalus ning kahel korral Rakveres ja Tallinnas. 20 telgipäeval loovutas verd 2118 doonorit, kellest 304 olid esmased doonorid, kokku koguti 953 liitrit verd.

Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse doonoritelgid olid suvel Tartus Raekoja platsil ja Viljandis Vabaduse platsil. Kokku loovutas nelja päeval kahe linna telkides verd 479 inimest, esmadoonoreid oli neist 111, kokku koguti 215 liitrit verd.

Pärnu haigla veretalituse doonoritelgid olid tänavu suvepealinnas püstitatud mais ja septembris, neljal päeval loovutas telkides verd 421 inimest, 75 doonorit tegid seda esimest korda elus, kokku koguti 190 liitrit verd.

Dr Riin Kullaste paneb kõigile tervetele ning endast ja teistest hoolivatele inimestele südamele: „Vaatamata sellele, et doonoritelkide suvi on edukalt lõppenud, kutsume kõiki inimesi, kelle vanus ning tervislik seisund lubab regulaarselt doonoritena verd loovutama, sest paraku pole keegi meist õnnetuste ja haiguste eest kaitstud ning ühel päeval võib doonoriverd vajada keegi me lähedastest või ka me ise. “

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas

Doonoritelkide püstitamisel olid abiks Päästeamet, Kaitsevägi, Sotsiaalministeerium, Kaitseministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet, maa- ja linnavalitsused, Maanteeamet, Kaitseväe Värbamiskeskus, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Kaitseliit ja Eesti Punane Rist ning toetasid mitmed Eesti asutused.

Reisikorraldaja Fantaasiareisid loosib välja kõigi telkides verd loovutanud inimeste vahel nädalase puhkusereisi kahele Türki, mis toimub järgmise aasta aprillis.

„Ka doonor on riigikaitsja” juhtlause all tuuritasid doonoritelgid mööda Eestit juba 11. suve ning tuur kestis kokku 28 päeva. Maist septembri keskpaigani toimunud tuuri ajal peatuti üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis.

Kohtumiseni verekeskustes, doonoripäevadel ning järgmise aasta doonoritelkides!