Ida-Tallinna Keskhaigla töötajad täiendasid Eestimaa verevarusid

IMG_8045

Suviti, kui inimesed puhkavad, on verekeskusel raske vajalikke verevarusid tagada. Liiatigi on ees võidupüha ja jaanipäev nelja vaba päevaga, mil paraku ka kiiret arstiabi vajavaid õnnetusi juhtub. Seetõttu otsustas Ida-Tallinna Keskhaigla pere anda 22. juunil toimunud doonoripäeval oma panuse verevarude täiendamisse.

„Meditsiini valdkonna töötajatena teate te imehästi, kuivõrd oluline on mingis raviprotsessis ning kriitilises olukorras inimelude päästmisel piisavas koguses veretoodete olemasolu,“ sõnas Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste ITK vereloovutajatele. ITK patsiendid on saanud 2015. aastal verekeskuselt 4196 doosi erinevaid veretooteid ja selle aasta nelja kuuga juba 1226 doosi.

ITK doonoripäevale registreerus 32 ITK töötajat, kellest seitse annetasid verd esmakordselt. Igalt doonorilt võeti 450 ml verd, millega saab aidata vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

„Väheke torgib, aga muidu on kõik korras,“ kirjeldas oma kogemust esmakordne vereandja Valvo Vooremaa, ITK tehnilise teenistuse projektijuht. „Kui vere andmise võimalus tuleb koju kätte, peab seda kasutama.“ Temaga nõustus erakorralise meditsiini tehnik Magnus Aasa. „Amet on ju ka selline, et tuleks verd anda – esiteks päästab vere andmine elusid ja teiseks puhastub selle käigus veri, mis tagab hea enesetunde.“

Idee korraldada doonoripäevi kõikides Tallinna haiglates sai alguse verekeskuse väga edukast doonoripäevast 6. mail Regionaalhaigla Mustamäe korpuses, mil kolme tunniga külastas doonoripäeva 56 kolleegi. Suve lõpu poole on verekeskusel plaan korraldada doonoripäev ka Lääne-Tallinna Keskhaiglas.

„Kõik peaksid verd andma, isegi need, kes verd kardavad,“ ütles ITK komplekteerija Janel Sunter, kes on verd andnud üle kümne korra. „Ühel hetkel võib sul endal seda verd vaja minna.“