Kunstisõpru kutsutakse Kumusse verd loovutama

Neljapäeval, 22. septembril kell 12-16 oodatakse kunstisõpru abivajajate hüvanguks verd loovutama Kumu Kunstimuuseumi I korruse suures saalis toimuval doonoripäeval. Teretulnud on nii püsidoonorid kui ka esmakordselt verd loovutada soovijad.

Hea tegemisest saadavale heale enesetundele lisaks pakub Kumu verd loovutanud doonoritele tasuta näitusekülastuse muuseumi 5. korruse kaasaegse kunsti näitusele gateways. Kunst ja võrgustunud kultuur. Pääse ei ole nimeline ja kehtib näituse sulgemiseni ehk 25. septembrini 2011.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul on verekeskuse korraldatavad doonoripäevad tavapärane praktika vereloovutamise mugavamaks tegemisel ning paljude organisatsioonide jaoks on ühine vereloovutus kujunenud juba traditsiooniliseks sündmuseks. "Viimati toimus Kumus doonoripäev 2006. aastal, siis tuli verd loovutama 66 inimest, kokku annetati üle 26 liitri verd. Toona oli vapraid esmadoonoreid koguni 21," lisas dr Riin Kullaste.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Kohtumiseni Kumus!

Foto: Kaido Haagen, Kumu kunstimuuseumi vaated, 2005