Paides tänati Järvamaa kangelasi

Kangelased tegid neli tuhat korda head

«Te olete kangelased!» ütles verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp laupäeval Paide raekojas Järvamaa tublimatele vereloovutajatele, kellest kaks on olnud doonor üle saja korra.

Laupäeval oli Paide raekoja saali kutsutud 120 Järvamaa doonorit, kes on vähemalt 25 korda verd loovutanud või kuni 25aastased inimesed, kes on olnud doonorid vähemalt kümme korda. Kokku on need inimesed teinud 3953 heategu ehk loovutanud nii palju doose oma verd.
Mitme inimese vereloovutuse hulka kuuldes kõlas üle saali imetlev ja imestav «Ah!». Esimest korda juhtus see siis, kui ette kutsuti Roosna-Alliku vallas elav Tõnu Kägu, kes on käinud verd andmas 96 korda (korraga saab anda 450 milliliitrit).
Teist korda ahhetas saal, kui selgus, et türiline Taimi Allas on olnud doonor 137 korda. Vaid veel ühel järvalasel on vereloovutusi kogunenud üle saja: paidelane Kalev Õigus on olnud doonor 101 korda.

*Doonoripäeval saab nalja
Taimi Allas sõnas, et tema hakkas doonoriks suhteliselt hilises eas, lapsedki olid selleks ajaks juba sündinud. «Tööl oli doonorite plaan, vaja minna ja läksingi teistega kaasa,» ütles ta.
Allas märkis, et talle see tegevus sobis ja nii ongi ta doonor siiani. Viimati käis ta verd andmas paar nädalat tagasi Türil. «Tekitab hea enesetunde,» põhjendas ta. «Kui pikk vahe jääb sisse, tunnen end halvasti.»
Samuti on Allase meelest huvitav näha, kuidas aastatega on arenenud tehniline pool. Näiteks on nõelad läinud palju peenemaks. Lisaks saab doonoripäeval nalja. «Doonorite omavahelised ütlused on teravmeelsed, see on väga tore,» lisas ta.
Allasele meeldib, et doonoripäevale tulevad noored pered koos lastega. «Kui lapsed seda kõike näevad, siis võivad nendestki tulevikus saada doonorid,» lausus ta.
Allas lisas, et tunnustusüritused on vajalikud. «Sain siin tuttavaks Türi doonoritega, keda ma nimepidi ei teadnud,» ütles ta.
Tänuvastuvõtul tervitasid doonoreid Paide linnapea Kersti Sarapuu, riigikogu liige ja hasartmängumaksu nõukogu esimees Kaia Iva, Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ja projekti vedaja Ülo Lomp.
Kohal olid ka teiste omavalitsuste esindajad, et koduvalla vereloovutajaid tänada. Esines laulja Getter Jaani.
Järvamaa doonorite tänuvastuvõtu mõttele tuli Paide abilinnapea Piret Sapp, kes leidis, et vereloovutajad võiksid tänumärgi kätte saada pidulikumalt kui lihtsalt doonoripäeval. Sapp lisas, et tänuüritusele olid kutsutud ka teiste valdade tublimad, sest Paide on maakonnakeskus ja võiks seega olla Järvamaa tunnustusürituse eestvedaja.

*Paide kavandab üle-eestilist tänuüritust
Kui tänavu kiideti Järvamaa tublimaid, siis järgmisel aastal tahab linnavalitsus korraldada Paides üle-eestilise tunnustusürituse.
Sapp märkis, et üks põhjus, miks asi nii suurelt ette võtta, on see, et Paide oleks pildil ja siin leiaks aset üle-eestilisi sündmusi. «Mulle hakkas meeldima mõte, et Eestimaa südames tänatakse doonoreid,» lisas ta.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ja projekti vedaja Ülo Lomp lausus, et Paide ettevõtmine on tänuväärt, sest Eestis on selline maakondlik tänuüritus üsna erakordne. «Narva suhtub ka oma doonoritesse soosivalt, kuid Paide tegi vastuvõtu veidi võimsamalt ja uhkemalt,» ütles ta.
Üle-eestilise tunnustusürituse korraldamise üle on mõtteid mõlgutanud ka verekeskus. Lomp täpsustas, et keskus on mõelnud korraldada tänukontserti Tallinnas Estonia saalis. «Kuid Paide sobiks isegi paremini, kõigil on võrdne maa sõita ja kultuurikeskus on sellele ideaalne koht,» arutles ta.
Lomp märkis, et doonoreid tuleb Eestis vähehaaval juurde. «Võib öelda, et doonorlus liigub vaikselt, aga kindlalt ülesmäge,» lisas ta.

DOONORID
• Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse andmetel elab praegu Järvamaal 968 doonorit: Albu vallas 34, Ambla vallas 78, Imavere vallas 18, Järva-Jaani vallas 31, Kareda vallas 10, Koeru vallas 29, Koigi vallas 21, Paide linnas 338, Paide vallas 41, Roosna-Alliku vallas 18, Türi vallas 311, Väätsa vallas 39.
• Üle 100 korra on verd loovutanud kaks inimest: üks 137 ja teine 101 korda.
• Üle 50 korra on verd loovutanud 6 järvalast.
• Eelmisel aastal külastas verekeskust 35 252 doonorit, kes loovutasid üle 57 000 veredoosi.

Merili Nikkolo
Järva Teataja