President Ilves külastas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskust

“Edukalt korraldatud doonorlus, mis toetub inimeste arusaamisele vereloovutamise hädavajalikkusest, annab elu. Doonorlus on võimalus aidata neid, kellele see abi on sõna otseses tähenduses elu ja surma küsimus,” ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) verekeskuses, meenutades igapäevaseid kümneid keerukaid lõikusi Eesti haiglates, kus aidatakse tagasi elule liikluses või teistes õnnetustes vigastatuid.

Riigipea külastas PERH-i verekeskust päeval, mil 70 aastat tagasi alustas Eesti pealinnas tegevust esimene vereteenistusasutus – Tallinna I Haigla ruumides vereülekande jaam.

President Ilves avaldas heameelt, et juba viis aastat kestab programm “Ka doonor on riigikaitsja”, kui Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) koos Kaitseväe Peastaabiga püstitab doonortelgid peaaegu kõigis Eesti suuremates linnades.

“Selle ühise ettevõtmise sõnum “Riik – see on inimesed ja inimesed vajavad kaitset iga päev, mitte ainult sõjas või katastroofis” näitab meie kodanikuühiskonna tugevust, hoolivust, abivajajate märkamist ja vabatahtlikku abistamist,” ütles riigipea.

Tema sõnul näitab see programm ka erinevate riigiasutuste head ja mõistvat koostööd, sest kampaanias löövad kaasa politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, maanteeamet, Kaitseliit, kaitseväe värbamiskeskus ja Punane Rist.

PERH-i verekeskus on Eesti suurim verekomponente valmistav asutus, mille eesmärgiks on tagada, et lisaks PERH-ile veel 13 haiglale Eestis oleksid verekomponendid kättesaadavad ööpäev läbi. Mullu oli PERH-i verekeskusel 20 089 doonorit, neist 15 719 regulaarseid doonoreid. Eestis üldse olid need arvud 36 136 ja 27 467. Möödunud aastal tehti meie haiglates kokku 17 908 patsiendile 86 817 erineva verekomponendi ülekannet.

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229