Rahvusvahelist veredoonorluse päeva tähistatakse jalgpalliga

Indrek Zelinski

14. juunil tähistatakse rahvusvahelist veredoonorluse päeva, mis Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) eestvõttel toimub tänavu egiidi all „Tänan Sind, et päästsid mu elu!“ ning keskendub püsidoonorite tänamisele ja väärtustamisele. Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus koostöös Eesti Jalgpalli Liiduga korraldab selle päeva tähistamiseks jalgpallimatši doonorite koondise ja jalgpalliliidu vahel.

Jalgpallilahing toimub 14. juunil algusega kell 16:00 A. Le Coq Arena kõrval asuval Nike Arenal. Mängu eel leiab aset leinaseisak, millega mälestatakse küüditatuid. Doonorite ridades jooksevad väljakule rokkstaar Tanel Padar, endised jalgpallitähed Marko Kristal, Indrek Zelinski ning Ain Tammus jpt. Kõik huvilised on oodatud vägevale jalgpallilahingule kaasa elama. Üritus lõpeb kell 17:30, mil kõik huvilised saavad minna kaasa elama peastaadionil algavale EM-valikmängule Eesti – San Marino.

Regionaalhaigla verekeskuse arendusjuht Ülo Lomp tõstis esile pikaajalisi häid koostöösuhteid Eesti Jalgpalli Liiduga. „Meie koostöös on toimunud mitmeid toredaid projekte ning oleme väga uhked, et meie pühapäevane jalgpallikohtumine on lisatud EM-valikmängu päevakavasse,“ lausus Lomp. „Nii nagu jalgpall on väga hästi kättesaadav kollektiivne mäng, mis lähendab inimesi, on ka doonoriks olemine enamike tervete täiskasvanute jaoks kättesaadav viis teha elu suurim heategu ja päästa kellegi elu! Peale selle on doonorid nagu ka jalgpallurid terved ning endast ja teistest hoolivad inimesed.“

Regionaalhaigla verekeskus on rahvusvahelise veredoonorluse päeva raames juba neli aastat teinud Eesti vähekindlustatud perede lastele kingitusi. Nimelt on Regionaalhaigla verekeskuses verd loovutanud doonoritel võimalus valida sümboolse meene asemel annetuskaart, toetamaks vähekindlustatud perede lapsi. Seekord on poole aastaga kogunenud 837 annetuskaarti, mille eest verekeskus komplekteeris 279 pakki, mis sisaldasid kaht verekeskuse šokolaadi ja mett. Sel nädalal Saaremaal toimunud doonoripäevadel anti pakid üle Saaremaa valdade esindajatele, kes oma elanikke kõige paremini tundvatena edastavad need vähekindlustatud perede lastele.

„Meil on siiras heameel, et nii paljud doonorid soovivad lisaks vereloovutusele aidata teisi Eestimaa inimesi ka muul moel,“ ütles Ülo Lomp. „Loodame, et magusast kingikotist on väikestele saarlastele palju rõõmu ja täname selle eest kõiki annetuskaardi täitnud doonoreid.“
Traditsioon sai alguse 2012. aastal Kullamaa vallast, lisaks on toetatud Hiiumaa ning Jõelähtme, Tamsalu, Lihula, Märjamaa ja Türi valla lapsi.