Reede on vitamiinipäev!

10361465_923412407691204_3840966094121179194_n

 

Aprillis on reedeti vitamiinipäev, mil me saadame talveväsimuse minema ja turgutame doonoreid tervislike puuviljadega. Vitamiinipäevad on nädala viimasel argipäeval nii Ädala tänava verekeskuses, kesklinna DoonoriFoorumis kui ka väljasõitudes. Verekeskus kutsub inimesi doonorina head tegema, sest kunagi ei tea, millal abivajaja rolli võid sattuda sa ise või keegi su lähedane.

Verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp rõhutab: „Mitmekesine ja tervislik toit, rõõmus meel ning piisav liikumine on hea tervise ja enesetunde alus ning doonorid on alati olnud selle heaks tõestuseks. Tahame ka omalt poolt õhutada doonoreid tervislikele eluviisidele, sestap pakume heade koostööpartnerite abil doonoritele värskeid puuvilju ja mahla.“

Verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit kutsub kõiki terveid ja terviseteadlikke inimesi vanuses 18-60 doonoriks tulema, sest vaatamata sellele, et verekeskuse verevarud on suhteliselt head ning oleme kõik haiglate tellimused täitnud, vajame pidevalt juurde kõikide veregruppide verd ning uusi doonoreid. Dr Saarniit täpsustab: „Regionaalhaigla verekeskuse verevarud vajavad viimasel ajal just kõigi negatiivsete veregruppide osas täiendust ning juurde oleks vaja ka A positiivse veregrupi doonorite verd,” lisades: “Samuti on väga oodatud afereesidoonorid.”

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Tervisepäeva taustast

Maailma tervisepäeva (World Health Day) tähistatakse alates 1950. aastast igal aastal 7. aprillil. Päev tunnustab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) loomist ja pakub võimaluse igal aastal tõsta päevakorda ülemaailmse tähtsusega terviseteemasid.

Ingliskeelsed tervisepäeva kodulehed: