Regionaalhaigla verekeskus tänab doonoreid!

Laupäeval, 24. jaanuaril algusega kell 12 toimub Tallinna Raekojas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorite tänuüritus. Doonoreid tervitavad Tallinna abilinnapea dr Merike Martinson, Regionaalhaigla juhatuse liige Meelis Roosimägi ning verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

Doonorite tänuürituse eesmärk on tunnustada ja tänada vereloovutajaid ning pöörata tähelepanu doonorluse tähtsusele. Tänuüritus on meeldiv traditsioon, seekord tunnustatakse doonoreid Tallinna Raekojas juba 17. korda. Kutsutud on üle saja vereloovutaja Tallinnast ja Harjumaalt ning lisaks doonorluse arengule kaasa aidanud inimesed. Verekeskuse juhataja Riin Kullaste sõnul esindavad kutsutud vaid nö tilgakest merest, ”kuid nende kaudu tahame me tunnustada ja tänada kõiki Eesti doonoreid, tänu kellele päästetakse tuhandete patsientide elusid. Doonor on elupäästja, sest doonoriverd ei saa asendada ning selle olemasolust võib sõltuda patsiendi elu. Verekeskus tänab neid inimesi panuse eest, mida on raske ülehinnata”.
Tänuüritusel loetakse ka ette katkendeid üleriigilise esseekonkursi “Doonor on elupäästja” võitjate töödest ning muusikarõõmu pakub Viimsi Keskkooli kammerkoor.

Eesti haiglate patsiendid vajavad doonoriverd iga päev. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Kaasaegne meditsiin ei kasuta raviotstarbeks täisverd, vaid täisverest valmistatud erinevaid verekomponente. Patsiendile tuleb anda vajalikku verekomponenti ravi sihtpärasuse ja efektiivsuse tagamiseks. See meetod väldib vere koostisosade ülearust manustamist ja aitab doonoriverd säästlikult kasutada.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskusel oli 2008. aastal 18 929 doonorit. Doonorid tegid 29 489 vereannetust, mis teeb kokku üle 13 000 liitri verd. Rõõmu teeb, et kahe viimase aastaga on oluliselt kasvanud esmaste doonorite arv, kui 2006. aastal oli 3603 esmast doonorit siis 2008. aastal 4748 (kasv 32%). 2008. aastal sai Regionaalhaiglas verekomponentide ülekandeid 4230 patsienti.

Lugupeetud ajakirjanikud!
Olete oodatud doonorite austamisüritusele laupäeval, 24. jaanuaril kella 12.00-14.00 Tallinna Raekojas!

Urve Pals
Põhja-Eesti Regionaalhaigla
Kommunikatsioonispetsialist
617 2187
urve.pals@regionaalhaigla.ee
www.verekeskus.ee