Saaremaal olid taas kord üliedukad doonoripäevad

17. ja 18. märtsil Kuressaare Kultuurikeskuse toimunud doonoripäevadel loovutasid verd kokku 265 saarlast, kelle abiga koguti rohkem kui 118 liitrit verd. Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul oli seda lisa verevarudele väga vaja, sest paar viimast nädalat on haiglate verevajadus kasvanud, eriti teatud veregruppide osas nagu 0 negatiivne ja A positiivne.

„Saaremaa doonoripäevad toimusid eriliselt õigel ajal ning sealsete aktiivsete doonorite abi aitas meil täita haiglate tellimust. Olime sunnitud osa inimesi ka tagasi saatma, kuna verevõtmise ajal on omad piirid – veri peab testimiseks ja töötlemiseks õige aja jooksul mandrile jõudma. Vabandame kõigi nende heade inimeste ees, kelle abi me eile vastu võtta ei saanud ning kinnitame, et teie abikätt on kindlasti edaspidi väga vaja. Järgmised doonoripäevad oleme planeerinud juba maikuusse,“ ütles dr Kullaste.

„Saaremaal on tublid doonorid ning seda kinnitab ka möödunud aasta statistika – 2009. aastal oli Saaremaal doonoreid 5,9% doonorluse ealisest elanikkonnast – see näitaja asetab Saaremaa koos Hiiumaaga maakondade edetabelis esimesele kohale,“ kiidab dr Kullaste.

Üheainsa veredoosi abil saab aidata väga mitmeid inimesi. Sõltuvalt abivajajast ja vereülekande põhjusest saab ühest kogutud veredoosist pärast selle verekomponentideks lahutamist abi ca 2-3 täiskasvanut või 5-6 suuremat last või kogunisti ca 10 väikelast.
Kogutud verest tehakse verekomponendid 24 h jooksul pärast vere kogumist ning lisades sellele aja, mis läheb doonorite verest enne vere loovutamist tehtud analüüside tulemuste saabumiseni, siis on testitud ja vereülekanneteks sobiv veri kasutamiseks valmis 36h möödudes pärast selle kogumist.

Verekeskus tänab südamest kõiki Saaremaa doonoreid!