Suvi tuli ja läks koos doonoritelkidega!

Neljandat aastat järjest on Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse ja Kaitseväe koostöös korraldatav doonoritelkide projekt „Ka doonor on riigikaitsja!“ üheks suve- ja sügisekuulutajaks. Juuni esimestel päevadel algas doonoritelgi-tuur Raplast lõpetades augusti lõpus Rakvere keskväljakul. Tänavu said tuhandete doonorite ning verekeskuse ja heade koostööpartnerite kaasabil teoks tuhanded heateod kuues Eesti linnas – Raplas, Keilas, Tallinnas, Paides, Haapsalus ning Rakveres.

Tänaseks on teada, et sarnaselt möödunud suvele toimusid ka selle aasta rahva- ja heategude rohkeimad doonoritelkide üritused Paides ja Rakveres. Sõbraliku võistluse tulemusena edestas külastuste ja vereloovutuste arvu poolest Paide napilt Rakveret, ent esimest korda verd loovutanud doonorite arvu poolest on kaalukauss teistpidi (Paides 27 ja Rakveres 33 esmadoonorit keskmiselt päeva jooksul). Tänavu püstitati doonoritelk Rakvere keskväljakule lausa kahel korral, juunis ja augustis kokku viiel päeval, ning sellegipoolest jätkus doonoreid tublisti kõikideks päevadeks.

Doonoritelkides toimub igal aastal midagi maratonilaadset ning üldarvudki näitavad, et nende tõmbefaktor oli ka tänavu töökorras – 17 päeva jooksul külastas doonoritelke kokku 2342 abivalmis inimest, tehti 1953 vereloovutust ning koguti üle 860 liitri verd.

Projekti eesmärk on tutvustada veredoonorlust ning tuua doonoriks olemise võimalus koju kätte ka neile, kes elavad väljaspool Tallinna, Tartut, Pärnut või Kohtla-Järvet, kus asuvad alalised vereloovutuskohad.
Doonoritelkidesse tuleb igal aastal sadu esmaseid vereloovutajaid. Sel suvel tegid oma esimese vereloovutuse 470 inimest just doonoritelkides! Projekti eestvedaja Regionaalhaigla verekeskuse arendusjuht Ülo Lomp võrdleb doonorlust spordiga: „Mida laiem on rahvaspordi kandepind, seda rohkem tippe, ja mida rohkem esmadoonoreid, seda rohkem on neid, kes jäävad püsivalt doonoriteks.“

Headeks pikaajalisteks koostööpartneriteks olid ka sel aastal Kaitsevägi, linnavalitsused, Eesti Politsei, Päästeamet, Maanteeamet, Kaitseväe Värbamiskeskus, Kaitseliit ja Eesti Punane Rist.
Loosimiste võidud panid välja Felix, Estour, Rademar, Tallink, Sirowa, Kalev, Taula Pharma, Suva, Coca-Cola Hellenic Eesti ja paljud kohalikud toetajad Raplas, Keilas, Tallinnas, Paides, Haapsalus ja Rakveres. Maitsvad suupisted olid verekeskuse suurtoetajalt Fazerilt.


Verekeskus tänab kogu südamest kõiki doonoreid ja oma sõpru-koostööpartnereid-toetajaid!