Tagasivaade Regionaalhaigla verekeskuse suvetuurile

241419992_4575061075859634_5513042202634353754_nSel suvel tuuritas Regionaalhaigla verekeskus mööda Eestit egiidi all „Kingi tund oma suvest ja päästa elusid!“, peatudes kaheksas kaunis Eesti linnas: Narvas, Kärdlas, Rakveres, Haapsalus, Paides, Keilas, Raplas ja Kuressaares.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellepi sõnul võib suvetuuri pidada igati kordaläinuks – kaheksa linna ja 16 päeva, mille jooksul külastas suvetuuri kokku 1066 doonorit. Lellepi sõnul väärib iga doonor suurt tunnustust, sest vaatamata keerulisele ajale suutsime nende abiga tagada igale patsiendile just talle sobiva doonorivere. „1066 doonori abiga kogusime suvetuuril kokku 480 liitrit väärtuslikku verd ja suutsime suvel hoida verevarud stabiilsena,“ lisas Lellep.

Kuigi suvetuur on selleks aastaks läbi, paneb verekeskuse juhataja Ave Lellep kõikidele doonoritele südamele regulaarselt verd loovutamas käia. „Kutsun üles verekeskuse kodulehel verevarusid jälgima ja vajadusel reageerima, kui just Sinu veregrupi varu on jõudnud kriitilise piirini. Samuti on doonoriperega oodatud liituma kõik need, kes varem verd loovutamas käinud ei ole,“ rõhutas Lellep.

Taaskord tuletame meelde, et nüüd on vereloovutusele oodatud ka kõik need doonorid, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid või antidepressante. Verekeskuse juhataja sõnul ei ole vereloovutusel takistuseks ka COVID-19 vastu vaktsineerimine – vereloovutamine on lubatud kõikide Eestis kasutusel olevate vaktsiinidega juhul, kui enesetunne on hea ja kõrvaltoimeid ei esine.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekandeid ligi 15 000 patsiendile aastas.

Regionaalhaigla suvetuur sai teoks tänu headele koostööpartneritele, aitäh ERSO, Pure mahl, Noorus Spa Hotell, Kellerteater, Tere Piim, Oma Toit, Hiiu Gourmet, Hiiumaa Pagar, Päts Sahver, Müüriääre Pagar, Saaremaa Piimatööstus, Saare Deli Food, Georg Ots Spa Hotell, Boost Yourself ja Kegel restoran.