Tallinlasi kutsutakse Vabaduse väljakule püstitatud doonoritelkidesse head tegema!

Verekeskuse meeskond Tallinnas Vabaduse väljakul

Verekeskuse meeskond Tallinnas Vabaduse väljakul

Regionaalhaigla verekeskuse doonoritelgid ootavad linlasi verd loovutama Tallinnas Vabaduse väljakul 5. ja 6. juunil kella 12−18, kinkides nii abivajajatele nende järgmise sünnipäeva. Rõõmsat ja pidulikku meeleolu loob 5. juunil algusega kl 11 kontserdiga Kaitseväe orkester.

Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lomp sedastab: „Doonoritelke ootab ees 12. töösuvi ning suvised telgid on muutunud Eesti verekeskuste töö loomulikuks osaks. Kui telkide projekti algusaastatel oli kõige olulisemaks, et telgid aitaksid tagada suvist doonorivere vajadust, siis nüüd on kujunenud väga oluliseks lisaväärtuseks doonorluse populariseerimise tahk, sest telgid on kõigile avatud ning nähtavad. Tihti tullakse niisama uudistama ja infot saama ning pärast seda lõpeb külaskäik tihti eduka vereloovutusega. Tore on see, et tullakse peredega ning nii nakatuvad doonorlusepisikuga ka lapsed,“ rõhutades: „ Meie tegevus on lihtne ja mõistetav ning see omakorda on tekitanud doonorluse ümber väga positiivse fooni.“

Lisaks puhkpillimuusikale aitab meeleolu üleval hoida Pelikan Dona ning toimuvad toredad loosimised. Peaauhinnaks kõigi vereloovutajate vahel on Tallinkilt reis neljale Stockholmi ning päevakruiis kahele Helsingi.

Ka tänavu tuuritavad doonoritelgid egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Telgituur kestab 20 päeva. Doonoritelkide tuuri avalöök oli 22. ja 23. mail Pärnus, kus kahe päevaga külastas rõõmsaid kollaseid telke suisa 303 pärnakat, kes tegid 238 vereloovutust, esmaseid doonoreid saadi juurde 53. Pärast Tallinna jõuavad telgid Rakverre, Keilasse, Paidesse, Viljandisse, Raplasse, Haapsallu ja Tartusse ning telgisuvi lõppeb 12. ja 13. septembril taas Pärnus.
Kui 12 aastat tagasi 2007. aastal loovutas telkides 1167 inimest 525 liitrit verd, siis 2017 aasta suvel loovutas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu Haigla veretalituse doonoritelkides verd 3018 inimest, kes annetasid kokku 1358 liitrit verd. Doonorite sõbralikku perre lisandus 480 esmadoonorit.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu, Eesti Punase Risti, AS Tallink Grupi ja paljude teistega. Ülo Lombi sõnul teevad telkide juures koostööd kõik need institutsioonid, kes otseselt või kaudselt tunnevad muret ja vastutust inimeste elu ja tervise pärast.

Vaata lisainfot www.doonoritelgid.ee ja www.verekeskus.ee