Tallinlasi oodatakse doonoritelkidesse verd loovutama!

DSC_0834

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub tallinlasi Vabaduse väljakule paigaldatud doonoritelkidesse verd loovutama 17. augustil kella 12-18 ning 18. augustil kella 11-17.

„Regionaalhaigla doonoritelkide tuur on jõudmas taas pealinna Tallinna südamesse Vabaduse väljakule, kuhu ootame kõiki pealinlasi head tegema“ ütles Regionaalhaigla verekeskuse arendusjuht ning doonoritelkide ellukutsuja Ülo Lomp, lisades: ”Meil on väga hea meel kutsuda kõiki endast ja teistest hoolivaid inimesi verd loovutama meie rõõmsavärvilistesse kollastesse telkidesse, kus valitseb mõnus meeleolu, tehakse toredaid loosimisi ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Kõik terved ja abivalmis nii endast kui ka teistest hoolivad Tallinna ja tema lähikonna inimesed on väga oodatud!“

Tallinnas Vabaduse väljakul ollakse tänavu juba teist korda, 13. ja 14. juulil toimunud Tallinna telke külastas kokku üle 300 inimese, tervislik seisund lubas verd loovutada 238 doonoril, neist esmaseid doonoreid oli kogunisti kolmandik – 85. Kokku kogusime üle 107 liitri hinnalist verd.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

”Ka doonor on riigikaitsja” juhtlause all tuuritavad doonoritelgid mööda Eestit juba üheksandat suve. ”Doonorlust võib vaadata kui panust riigikaitsesse. Inimesed vajavad kaitset iga päev ning heateona verd loovutanud doonorite toetusel saame abivajajaid aidata,“ lisas Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Maist septembri keskpaigani toimuva doonoritelkide tuuri ajal peatutakse üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Lisaks Tallinnale jõuavad doonoritelgid tänavu veel 24.-26. augustil Rakverre ja 2.-3. septembril Tartusse ning doonoritelkide tuur lõpeb 9. ja 10. septembril Pärnus.

Oleme sel aastal loonud doonoritelkidele ka eraldi eesti- ja venekeelse kampaanialehe www.doonoritelgid.ee, kus leiab igakülgset informatsiooni doonoritelkidega seonduvalt. Lisainfot saab ka verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad“.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle päästeameti, kaitseväe, sotsiaalministeeriumi, kaitseministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, maanteeameti, kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga. Doonoritelke toetavad väga paljud Eesti asutused, kõigi doonoritelkides verd loovutanud inimeste vahel loosib reisikorraldaja Goadventure välja oktoobris toimuva nädalase puhkusereisi kahele Türki.

Regionaalhaigla verekeskus on ka Instagramis, jälgi meid @verekeskus ning postita oma pilte vereloovutustest doonoritelkides.

Tallinn2