Uus vereloovutuskoht kesklinnas Foorumi keskuses

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub doonoreid oma uude vereloovutuskohta Tallinna kesklinnas Foorumi keskuse (Narva mnt 5) neljandal korrusel – DoonoriFoorumis

Uue vereloovutuskoha eesmärk on teha vereloovutus doonoritele ja doonoriks soovijatele võimalikult lihtsaks ja vähem aeganõudvaks. Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul on doonorid korduvalt viidanud, et verekeskuse praegune asukoht Ädala tänaval jääb linna aktiivsema tegevusega piirkonnast kõrvale ning sinna sõitmine koos vereloovutusega võtab liiga palju aega. „Doonorite sõnul käiksid nad verekeskuses märksa sagedamini, kui asukoht oleks linna keskuse ja liiklussõlmede lähedal,“ märkis Riin Kullaste.

Et tulla vastu doonorite soovidele ja tagada haiglatele vajalikud verevarud hakati otsima võimalusi vereloovutuskoha leidmiseks kesklinnas. Idee realiseerus Eesti Doonorite Seltsi toel, kelle algatusel eraldati 2007. aasta riigi lisaeelarvest 900 000 krooni sihtotstarbeliselt vereloovutuskoha loomiseks kesklinnas. Koha valikul lähtuti doonorite ootustest ja vajadustest, sh ligipääs ühistranspordiga ja parkimisvõimaluste olemasolu, ning investeeringu suurusest. Verekeskuse juhataja sõnul vastasid Foorumi keskuse ruumid doonorite ja verekeskuse ootustele ja nõudmistele kõige paremini. Vastavatud DoonoriFoorum mahutab doonorite oote- ja registreerimisruumi, kahte meditsiinilise läbivaatuse tuba, kuuekohalist vereloovutuse ruumi ning ruumi materjalide varudele ja personalile. AS Ühisteenustega on kokkulepe, et verd andnud doonorid saavad Viru Keskuse parkimismajas 2 tundi tasuta parkida.

Paljude Euroopa riikide verekeskused on avanud vereloovutuskohad just kesklinnas, need tegutsevad juba aastaid ja on tõestanud oma vajalikkust ja efektiivsust. Regionaalhaigla juhatuse liige, haigla ülemarst dr Sergei Nazarenko rõhutas avamisel: “Maailma praktika on, et verekeskused nn „liiguvad doonoritele lähemale“. Näiteks Helsingi kesklinna vereloovutuskohta külastab päevas rohkem doonoreid kui nende peamaja linna serval.“

Dr Kullaste juhtis tähelepanu: “Mugav ja hea asukoht on eriti oluline siis, kui verevarud on kriitilises seisus. Sellistel kordadel kutsub verekeskus aktiivselt doonoreid vereloovutusele, lootes nende kiirele reageerimisele. Tänu soodsale asukohale saavad doonorid nüüdsest seda väiksema ajakuluga ning mugavamalt teha. See omakorda tähendab, et haiglate varustamine verekomponentidega kriitilises situatsioonis muutub veelgi operatiivsemaks.” Verekeskuse juhataja lisas, et doonoreid oodatakse endiselt ka Ädala tänaval ning märkis: “See tähendab, et meil on võimalik Tallinnas vastu võtta doonoreid statsionaarselt kahes kohas.”

DoonoriFoorumi peamiseks sihtrühmaks on Tallinna kesklinnas töötavad ja õppivad või oma igapäevastes liikumistes kesklinna läbivad doonorid ja inimesed, kes soovivad doonoriks hakata. Riin Kullaste selgitas: „Kuna ligi 70% meie verekeskuse doonoritest on vanuses 18-34 ning kesklinna äripiirkonnas töötavad-õppivad-liikuvad inimesed on suures osas samas vanuserühmas, peaks DoonoriFoorumi asukoht olema igati loogiline valik. Samas muidugi loodan, et uus koht sobib ka vanemate kui 34-aasastele inimestele, kes liiguvad päeval kesklinnas.“

Eesti haiglate patsiendid vajavad doonoriverd iga päev. Kuna doonorilt saadud veri säilib kvaliteetsena vaid piiratud aja, vajatakse pidevalt doonoreid patsientide päästmiseks, kes ootavad vere ja verekomponentide ülekannet. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel toimuvad ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Verekeskus hoolitseb, et haiglad saaksid nendele vajalikud veretooted ning eesmärgiks on optimaalsete verevarude tagamine ja doonorivere säästlik kasutamine. Doonoriks võivad olla 18-60 aastased terved inimesed. Eestis on sellest vanusegrupist doonoreid ligi 4%. Heaks praktikaks loetakse seda, kui see oleks 7%.

Doonoreid oodatakse DoonoriFoorumisse vereloovutusele E-N 11-19; R 9-14.
DoonoriFoorumi üles leidmiseks sisene Foorumi keskuse peauksest ning suundu mööda kaubatänavat infolaua kõrval asuvate liftide juurde, et sõita 4. korrusele.