Verekeskus alustab jõulukuud üritusega „Eesti süda kingib elu“

paide

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus alustab jõulukuud Eestimaa südames Paides 1. ja 2. detsembril üritusega „Eesti süda kingib elu“. Järvamaalasi oodatakse verd loovutama 1. detsembril kl 12-18 ning 2. detsembril kl 11-17 jõuluilmelisesse Paide Kultuurikeskusesse, kus doonoreid võtab vastu rikkalikum jõululaud, toimub õnneloos, mille peaauhinnaks on Tallinkilt päevakruiis Helsingisse, Jan Uuspõld paneb välja 30 piletit 5. detsembril kultuurikeskuses etenduvale jõuluetendusele „Päkapikk“ ning meeleolukaid auhindu ja üllatusi on veelgi.

Verekeskuse arendusjuhi Ülo Lombi sõnul on üritus ellu kutsutud selleks, et omavalitsuste kaudu rohkem doonorlusele tähelepanu pöörata ning doonoreid väärtustada: „Oleme pilootprojektiga alustanud Eestimaa südamest Paidest, sest Paide linn on oma nimele vääriliselt juba aastaid doonorlust väärtustanud ning meid igati toetanud, samuti on järvamaalased väga usinad doonorid, kes on alati nii meie doonoripäevi kui ka suviseid doonoritelke rohkearvuliselt väisanud ning verd loovutades head teinud.“ Paide oli ka esimene omavalitsus, mis pälvis 2010. aastal doonorite tänuüritusel Tallinna Raekojas, verekeskuse auhinna parimale doonorlust arendavale omavalitsusele, sest Paide tegevused doonorlusele kaasa aitamises olid kõige silmatorkavamad ja tipnesid aastalõpu üritusega Paide raekojas, milleks oli suurejooneline tänupidu kogu Järvamaa doonoritele.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta.

Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Meestel peab kahe vereloovutamise vahel olema 60 päeva ja naistel soovitavalt 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud teha ka paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Eesti reisirongiliiklust korraldav Elron tänab sel aastal Eesti elu edendajaid ja pakub neile poole soodsamat reisimisvõimalust, detsembri esimeses pooles on soodusreisimise õigus doonoritel. „Jõulukuu kangelased väärivad kingitust ja tänu, sest on ise kinkinud paljudele inimestele elu,“ ütles Elroni turundus- ja kommunikatsioonijuht Mai Vahtrik. „Seekord tunnustame doonoreid, kellele on 7. kuni 20. detsembrini rongisõit terves Eestis poole soodsam.“

Doonorid saavad sõita poole hinnaga ükskõik millisel marsruudil üle Eesti, esitades piletikontrolörile doonoritunnistuse koos isikut tõendava dokumendiga. Sooduspiletit saab osta ainult rongist ning soodustused ei summeeru, kuid Elroni Kuu Kangelase tavaklassi pilet kehtib vabade kohtade olemasolul ka I klassis.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”