Verekeskus kutsub 12. ja 13. augustil Tallinna doonoritelki

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Päästeameti ja Kaitseväe koostöös jõuavad suvised doonoritelgid Tallinna Vabaduse Väljakule. Doonorid saavad telkides verd loovutada kahel päeval: 12. augustil kell 12-18 ja 13. augustil kell 11-17.

„Suvine vereloovutus telgis annab doonorile hoopis teistmoodi toreda elamuse ja tagab patsientidele hädavajaliku abi, seega ootame kõiki praeguseid ja uusi doonoreid vereloovutusele,“ ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Lomp lisas: „Kuna suvel on haiglate nõudlus verevarudele jätkuvalt suur, kuid doonoreid käib verekeskuses vähem, on iga vereloovutus väga oluline ja väärtuslik. Viimasel ajal on eriti suur nõudlus 0 ja A Rh negatiivsele verele.“

Lomp toonitas, et telkidesse on oodatud ka pere nooremad liikmed, sest tegevust jätkub kõigile  lisaks vereloovutusele mängitakse mänge, loositakse kingitusi ning külalisi lõbustab pelikan Dona. Reisikorraldaja Goadventure loosib kõigi juulis ja augustis doonoritelkides verd loovutanud inimeste vahel välja nädalase puhkusereisi kahele Egiptusesse, mis leiab aset jaanuaris.

Möödunud aastal loovutas Tallinnas doonoritelkides verd 187 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli 58 ning kokku koguti pealinnas ligi 85 liitrit verd.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Kahe vereloovutuse vahe peab meestel olema 60 ning naistel 90 päeva.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Doonoritelkide projekt sai teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe Värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga. Sel aastal toimub doonoritelkide suvine ringreis seitsmendat aastat.

Tule doonoritelki – ka doonor on riigikaitsja!
Doonoritelkide täielik kava: http://www.verekeskus.ee/doonoritelgid