Verekeskus kutsub inimesi verd loovutama ka suvepuhkuse ajal!

Teekond verekeskus loovutamine

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub inimesi suvel vähemalt ühe korra verd loovutama, kuna puhkuste perioodil jäävad verevarud alati väiksemaks, õnnetusi on aga suviti rohkem ning seetõttu on ka haiglate verevajadus suurem. Hetkel vajavad verevarud paljude veregruppide osas täiendamist ning verekeskus ootab inimesi verd loovutama Ädala tänava verekeskusesse ning DoonoriFoorumisse Tallinna kesklinnas.

„Oleks tore, kui doonorid, kes on kurtnud, et ei saa töö tõttu verekeskust selle lahtiolekuaegadel külastada, teeksid oma visiidi puhkuse ajal. Hommikuti on verekeskuses rahulik ja vereloovutamine läheb kiiresti, liiatigi on nii soojade kui ka vihmaste ilmadega mõnusa temperatuuriga verekeskuses ja DoonoriFoorumis vägagi kosutav viibida. Kuna on ka maasikaaeg, siis soovitame kõigil rohkelt kodumaiseid maasikaid süüa ning siis tulla verekeskusesse head tegema!“ kutsub doonoreid Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

Kuna suviti on paljud asutused puhkusel, ei saa ka verekeskus tavapärastesse paikadesse väljasõite korraldada. „Haiglad vajavad ka suvel patsientide raviks doonorite abi. Vahel isegi enam kui talvekuudel, sest inimesed on aktiivsemad ning õnnetusi on rohkem. Meil on mitu aastat olnud juuli haiglate nõudmiste rekordkuu,“ lisab dr Kullaste.

Verekeskuse väljasõidumeeskond ei tee seoses puhkustega väljasõite juuni viimasel ja juuli esimesel nädalal. Seega ootab verekeskus sel ajal doonorite täiendavat abi Tallinnas verekeskuses Ädala tn 2 ja DoonoriFoorumis Narva mnt 5.

Juunis, juulis ja augustis on Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ka doonoritelkidega Eesti erinevatele linnaplatsidel: Rakveres, Paides, Raplas, Keilas, Tallinnas ja Haapsalus. Dr Kullaste täpsustab: „Rõõmsad kollased doonoritelgid ootavad suvel kõiki terveid ja häid inimesi verd loovutama, neis on alati mõnus meeleolu, toimuvad toredad loosimised ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Järgmised doonoritelgid on 10.-12. juulil Keilas, siis oleme 19. ja 20. juulil Haapsalus ning 24.-26. juulil Paides, edasi suundume 14.-16. augustil taas Rakverre, ning doonoritelkide suve lõpetame 29. ja 30. augustil Tallinnas Vabaduse väljakul. Doonoritelkide tegemistega saab kursis olla kampaanialehe doonoritelgid.ee vahendusel.

Kõige värskemat infot veregruppide vajaduse kohta saab verekeskuse kodulehelt verekeskus.ee.

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud, vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat. Kahe vereloovutuse vahe on minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eelmisel aastal tehti Eestis vereülekandeid ligi 18 000 patsiendile.

Verekeskus (Ädala 2) on avatud E, R 8-16, T-N 11-19 ning DoonoriFoorum (Narva mnt 5, Foorumi keskuse 4. korrusel) E-N 11-19, R 11-16.