Verekeskus kutsub Rakvere linna keskväljakule verd annetama!

DSC_1079

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonoritelgid ootavad virumaalasi verd loovutama Rakvere linna kaunil keskväljakull 13. ja 14. juunil kella 12-18 ning 15. juunil kell 11-17, kinkides nii abivajajatele nende järgmise sünnipäeva.

Regionaalhaigla verekeskuse arendusjuht ning doonoritelkide projektijuht Ülo Lomp sedastab: „Tänavu on verekeskusel ja doonoritel põhjust tähistada mitut tähtpäeva. Mais pidasime verekeskuse 75. sünnipäeva ning juubelisuvi on ka meie doonoritelkidel – esimesest telgisuvest egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ saab 10 aastat.“ Ülo Lombi sõnul kätkeb hüüdlauses „Ka doonor on riigikaitsja“ kogu ettevõtmise juhtmõtte: doonorlus on lihtsaim viis anda enda panus riigi julgeoleku tagamisel: „inimesed ei vaja kaitset mitte ainult sõjas ja katastroofides, vaid samamoodi ka Eesti haiglates. Tänu doonoriverele päästetakse riigis iga päev kümneid inimelusid.“

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste täpsustab: „Telgituur aitab ennetada suvist doonorivere nappust ja pakub doonoritele teistmoodi võimaluse teha head. Telkides valitsev rõõmsameelne õhkkond ning silmatorkav kollane telgikuub meelitab enda juurde palju tegusaid ja abivalmis inimesi. Rakvere ja Virumaa inimesed on väga tublid doonorid ning nii meie väljasõite kui ka doonoritelke väga usinalt külastanud.“ Ühtlasi edastab dr Kullaste verekeskuse üleskutse: „Loovutades verd, saame olla kindlad, et Eestis on piisavad varud, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetuste ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kindlustatud, sestap on meie üleskutse kõigile tervetele ja hoolivatele Eesti inimestele: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!“

Kui 10 aastat tagasi 2007. aastal loovutas telkides 1167 inimest 525 liitrit verd, siis 2015. aasta suvel loovutas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu Haigla veretalituse doonoritelkides verd 3132 inimest, kes annetasid kokku üle 1400 liitri verd. Doonorite sõbralikku perre lisandus 630 esmadoonorit. Dr Riin Kullaste kiidab rakverelasi: „Rakvere kuuel telgipäeval tehti möödunud aastal konkurentsitult kõige rohkem vereloovutusi – 829 ning 134 doonorit tegid seda esmakordselt. Verekeskuse verevarud said tõhusa täienduse – 373 liitrit hinnalist verd. Oleme väga lootusrikkad, et viru veri ei värise ka seekord ning meie telkidesse tuleb head tegema palju suure südamega virumaalasi!“

Sel aastal tuuritavad doonoritelgid egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes kahel-kolmel järjestikusel päeval üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Doonoritelkide tuuri avalöök oli Pärnus 24. ja 25. mail, 6.-8. juunil olid telgid Tallinnas ning on nüüd juuni keskpaigas jõudnud Rakverre, kuhu tuleme ka augusti lõpus 29.-31. augustil. Pärast Rakvere jõuavad telgid Raplasse, Keilasse, Paidesse, Viljandisse ja Haapsallu ning telgisuvi lõppeb 12. ja 13. septembril Tartus.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

Doonoriverd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel ning patsientide raviks vähi- ja maksahaiguste, verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Tulles verd andma, tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga dokument.

Rohkem teavet doonoritelkide suvest leiab kampaanialehelt  www.doonoritelgid.ee
Lisainfot saab ka verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad“.

Regionaalhaigla verekeskus on ka Instagrammis, jälgi meid @verekeskus ning postita oma pilte vereloovutustest doonoritelkides.

Rakvere1