Verekeskus kutsub Raplamaa inimesi doonoritelkidesse verd annetama!

DSC_1117

 

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse ootab Raplamaa inimesi verd loovutama Rapla kultuurikeskuse kõrvale paigutatud kollastesse doonoritelkidesse 21. augustil kella 12-18 ning 22. augustil kell 11-17, kinkides nii abivajajatele nende järgmise sünnipäeva.

Regionaalhaigla verekeskuse arendusjuht ning doonoritelkide projektijuht Ülo Lomp sedastab: „Meil on suur rõõm tulla oma doonoritelkidega Raplasse vahetult pärast Eesti taasiseseisvumispäeva, sest hüüdlauses „Ka doonor on riigikaitsja“ kätkeb kogu ettevõtmise juhtmõtte: doonorlus on lihtsaim viis anda enda panus riigi julgeoleku tagamisel. Inimesed ei vaja kaitset mitte ainult sõjas ja katastroofides, vaid samamoodi ka Eesti haiglates. Tänu doonoriverele päästetakse riigis iga päev kümneid inimelusid.“

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste täpsustab: „Telgituur aitab ennetada suvist doonorivere nappust ja pakub doonoritele teistmoodi võimaluse teha head. Telkides valitsev rõõmsameelne õhkkond ning silmatorkav kollane telgikuub meelitab enda juurde palju tegusaid ja abivalmis inimesi.“ Ühtlasi edastab dr Kullaste verekeskuse üleskutse: „Loovutades verd, saame olla kindlad, et Eestis on piisavad varud, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetuste ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kindlustatud, sestap on meie üleskutse kõigile tervetele ja hoolivatele Eesti inimestele: tule ja kingi abivajajatele nende järgmine sünnipäev!“

Eelmise aasta Rapla doonoritelke külastas kokku 236 inimest, neist 192 lõppes see eduks vereloovutusega, doonorite perre lisandus 22 uut doonorit, kahe telgipäevaga kogusime üle 86 liitri verd.

Sel aastal tuuritavad doonoritelgid egiidi all „Ka doonor on riigikaitsja!“ mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes kahel-kolmel järjestikusel päeval üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning ViljandisDoonoritelkide tuuri avalöök oli Pärnus 23. ja 24. mail, edasi olid telgid Tallinnas, Rakveres, Keilas, Haapsalus, Paides, Viljandis ning on nüüd jõudnud Raplasse. Pärast Raplat jõuavad telgid veelkord Tallinna ja Pärnussse ning telgisuvi lõppeb 13. ja 14. septembril Tartus.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.

Doonoriverd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel ning patsientide raviks vähi- ja maksahaiguste, verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Tulles verd andma, tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga dokument.

Rohkem teavet doonoritelkide suvest leiab kampaanialehelt  www.doonoritelgid.ee
Lisainfot saab ka verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad“.

Regionaalhaigla verekeskus on ka Instagrammis, jälgi meid @verekeskus ning postita oma pilte vereloovutustest doonoritelkides.

Suur_rapla_plakat1920x1080_august