Verekeskus tunnustab tänuüritusel doonoreid

20180223_113133

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus tunnustab 25. veebruari keskpäeval Tallinna Mustpeade majas toimuva doonorite tänuüritusega tublisid pealinna ja Harjumaa doonoreid. Doonoreid tulevad austamisüritusele tervitama sotsiaalkaitseminister Kaia Iva, Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu, haigla ülemarst dr Andrus Remmelgas ja verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste, muusikalise tervituse teeb Marek Sadam ja Sadamasild. Verekeskus annab üle ka Suure Doonorikruusi parimale doonorlust toetavale omavalitsusele, kelleks seekord on Hiiumaa vald.

Möödunud aastal oli Eestis kokku 31 734 doonorit, kes loovutasid verd 55 057 korral. Tänu doonorite vereloovutustele, kanti mullu Eestis verekomponente üle 14 495 patsiendile, neist pooled 7 611, said ravi Eesti kahes suurhaiglas Põhja-Eesti regionaalhaiglas ja Tartu Ülikooli kliinikumis.

“Suur tänu kõikidele doonorluse propageerijatele ning verekeskuse töötajatele, kes panustavad igapäevaselt verevarude tagamisse. Suur aitäh doonoritele, tänu kellele päästetakse iga päev riigis kümneid inimelusid. Verd loovutada tähendab kinkida kellelegi elu, see on kingitus, mille väärtus on hindamatu,” ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva.

Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu tunnustab kõiki doonoreid elude päästmisel ja patsientide ravil, rõhutades: „Head doonorid, olete tiimiliikmed, paljusid riskantseid ja täit pühendumust nõudvaid operatsioone, hematoloogilist ravi ning ka teisi raviprotseduure ei saaks meedikud ette võtta ülioluliste veretoodete olemasoluta.“

Igal aastal on doonorite austamisürituse fookuses erinevad doonorid. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval oleme tänuüritusele kutsunud kõik meie rohkem kui 100 korda verd loovutanud aktiivsed doonorid, samuti kõikide veregruppide aktiivsemad, regulaarselt verd loovutavad doonorid.

„See ilus traditsioon doonoreid tänuüritusel tervitada on meie püüd kasvõi murdosa võrra väljendada tänulikkust abisaanute nimel.“ märkis dr Kullaste, lisades: „Soovime kõiki neid inimesi tunnustada, kes meile appi tõttavad, lükates edasi oma igapäevased toimetused. Annetuse hinda ei suuda me keegi määrata – kas oskab keegi öelda, mis maksab see, kui ema või isa pöördub tagasi oma laste juurde, kui vanematele päästetakse nende laps või kasvõi see, kui meie vanaema või vanaisa, saanud jõudu andva ülekande, suudab jälle toimekalt elada. Võib kindlalt öelda – doonoriveri on hindamatu!“

Traditsiooniliselt annab verekeskus samal päeval üle ka Suure Doonorikruusi parimale doonorlust toetavale omavalitsusele, mille seekord saab Hiiumaa. Auhinda tuleb vastu võtma Hiiumaa vallavanem Raili Rand.

„Hiiumaa on olnud pikaaegne ja aktiivne doonorluse toetaja. Nii Kärdla kui ka Käina kultuurikeskustes on head tingimused meie väljasõidubrigaadile. Hiidlased on väga vastutulelikud, võrratu huumorimeele ja suure südamega inimesed, kes on alati usinalt meie doonoripäevi külastanud.“ põhjendas valikut Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Mullu sai Suure Doonorikruusi auhinna Kuressaare linn, varem on tunnustuse pälvinud Keila, Haapsalu, Narva, Paide, Rakvere ja Rapla.