Verekeskus vajab 0 reesusnegatiivsete doonorite abi!

0001-79681131

Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0 Rh negatiivsete doonorite abi, kuna hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis 0 Rh negatiivse veregrupiga patsienti, kes vajavad erinevate verekomponentide ülekandeid. Täiendamist vajavad ka B Rh negatiivsed ning A Rh positiivsed verevarud.

Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele. 0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

„Seetõttu on 0 Rh negatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne. Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0 Rh negatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0 Rh negatiivse veregrupiga veretooted. Seetõttu vajame täiendavalt doonorite abi,“ selgitab verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”

 

Ootame doonoreid:

  • Verekeskus, Ädala tn 2
    E, R kell 8-16, T-N kell 11-19
  • DoonoriFoorum
    Narva mnt 5, Foorumi keskuse 4. k
    E-N kell 11-19, R kell 9-14