Verekeskus vajab A ja B reesusnegatiivsete doonorite abi

a ja b tilgad

Põhja-Eesti Regionaalhaigla palub inimestel tulla vereloovutusele, sest haiglates on ravil mitu eluohtliku verejooksuga patsienti, kes vajavad pikaajalist vereülekannet. Eriti kriitilises seisus on A ja B  reesusnegatiivse veregruppide verevarud. Verekeskus ootab doonoriks nii regulaarselt verd loovutavaid doonoreid kui ka neid inimesi, kes pole varem doonorid olnud või kelle vereloovutused on jäänud aastate taha.

 

Viimasel nädalal on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus A ja B reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele ning verekeskus on nende veregruppide doonoritele aktiivselt kutseid saatnud. Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul on praegu Regionaalhaigla verekeskuses olukord, kus haiglatele väljastatakse rohkem verd, kui doonorid suudavad annetada. Lisaks peab verekeskus olema valmis erakorralisteks olukordadeks, kus patsiendi elu päästmiseks kulub palju doonorverd.

Dr Kullaste lisab: «Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda meie sõbrad, lähedased või tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda meie elu. Loovutades verd saame anda oma panuse selle jaoks, et Eesti haiglate verevarud oleks piisavad ja abivajajatele tagatud sobiv doonorveri. »

Verekeskuse külastamiseks tuleb varuda orienteeruvalt tund aega, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit, ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning puhkusele pärast vereloovutust.

Verekeskus ootab doonoreid Tallinnas aadressil Ädala tänav 2 esmaspäeval ja reedel kella 8-16 ning teisipäevast neljapäevani kella 11-19. Tallinnas Narva maantee 5 asuvas Foorumi keskuses saab verd loovutada esmaspäeval ja reedel kella 9-16 ning teisipäevast neljapäevani kella 10-18.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles võta kindlasti kaasa isikut tõendav dokument!