Verekeskuse üleskutse: loovuta verd ka suvepuhkuse ajal

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub inimesi suvel vähemalt ühe korra verd loovutama, kuna puhkusteperioodil jäävad verevarud alati madalamaks, õnnetusi on aga suveti rohkem ning seetõttu on ka haiglate verevajadus suurem. Hetkel on verevarud paljude veregruppide osas minimaalses seisus ning verekeskus ootab väga inimesi verd loovutama.

„Oleks tore, kui doonorid, kes on kurtnud, et ei saa töö tõttu verekeskust selle lahtiolekuaegadel külastada, teeksid oma visiidi puhkuse ajal. Hommikuti on verekeskuses rahulik ja vereloovutamine läheb kiiresti, liiatigi on kuumade ilmadega jahedate ruumidega verekeskuses vägagi kosutav viibida“ kutsus doonoreid üles Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste, lisades: „Seose kuumade ilmadega palume kõigil annetajatel arvestada pisut pikema ajaga taastumiseks verekeskuses. Pärast vereloovutust on soovitatav rohkelt juua mahla või vett ning jahedas ruumis taastuda, mitte rutata kuumale tänavale.“

Verekeskuse väljasõidumeeskond ei tee seoses puhkustega väljasõite juuli viimasel ja augusti esimesel nädalal. Seega ootab verekeskus sel ajal doonorite täiendavat abi Tallinnas verekeskuses Ädala tn 2 ja DoonoriFoorumis Narva mnt 5.

Kuna suviti on paljud asutused puhkusel, ei saa ka verekeskus tavapärastesse paikadesse väljasõite korraldada. „Haiglad vajavad ka suvel patsientide raviks doonorite abi. Vahel isegi enam kui talvekuudel, sest inimesed on aktiivsemad ning õnnetusi on rohkem. Meil on mitu aastat olnud juuli haiglate nõudmiste rekordkuu,“ lisas dr Kullaste.

Juunis, juulis ja augustis on Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus koostöös Päästeameti ja Kaitseväega ka doonoritelkidega Eesti erinevatele linnaplatsidel: Rakveres, Paides, Raplas, Keilas, Tallinnas ja Haapsalus. Dr Riin Kullaste täpsustab: „Rõõmsad kollased doonoritelgid ootavad suvel kõiki terveid ja häid inimesi verd loovutama, neis on alati mõnus meeleolu, toimuvad toredad loosimised ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Järgmised doonoritelgid on 11. ja 12. augustil Rakveres, siis oleme 18. ja 19. augustil Tallinnas Vabaduse väljakul, edasi suundume 25. ja 26. augustil Raplasse ning doonoritelkide suve lõpetame 28. ja 29. augustil Keilas.“

Kõige värskemat infot veregruppide vajaduse kohta saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee   ja Facebookist „Doonorid ja Sõbrad“ lehelt.

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud,  vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Lisainfo www.verekeskus.ee  ja Facebookis fännilehel «Doonorid ja Sõbrad», doonoritelkide kava on üleval www.verekeskus.ee/doonoritelgid