Verekeskuse üleskutse: loovuta verd ka suvepuhkuse ajal!

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub inimesi suvel vähemalt ühe korra verd loovutama, kuna puhkusteperioodil jäävad verevarud alati madalamaks. Hetkel on verevarud paljude veregruppide osas minimaalses seisus ning verekeskus ootab väga inimesi verd loovutama.

Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse osakonna juhataja-ülemarst dr Gulara Khanirzayeva sõnul on suvi verekeskusele alati tavapärasest suurem väljakutse, sest just siis esineb rohkem traumasid, mil patsiendid vereülekannet vajavad. „Praegu on Regionaalhaigla verekeskuses olukord, kus haiglatele väljastatakse rohkem verd, kui doonorid suudavad annetada. Lisaks peab verekeskus olema valmis erakorralisteks olukordadeks, kus patsiendi elu päästmiseks kulub palju doonorverd,“ lisas dr Khanirzayeva.

Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda meie sõbrad, lähedased või tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda meie elu. Loovutades verd saame anda oma panuse selle jaoks, et Eesti haiglate verevarud oleks piisavad ja abivajajatele tagatud sobiv doonorveri.

Verekeskus ootab doonoreid Tallinnas aadressil Ädala tänav 2 esmaspäeval ja reedel kell 8-16, teisipäevast neljapäevani kell 11-19. Tallinnas Narva maantee 5 asuvas Foorumi keskuses saab verd loovutada esmaspäeval ja reedel kell 9-16, teisipäevast neljapäevani kell 10-18. Lisaks on Verekeskus suvetuuri „Kingi tund oma elust ja päästa elusid!“ raames 27.-28. juulil Eesti südames Paides, 5.-6. augustil Raplas, 12.-13. augustil Keilas ja 2.-3. septembril Kuressaares.

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud, vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat. Kahe vereloovutuse vahe on minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva. Verekeskuse külastamiseks tuleb varuda orienteeruvalt tund aega, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit, ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning puhkusele pärast vereloovutust.