Vereliistakud ehk trombotsüüdid
Vereliistakud ehk trombotsüüdid on rakufragmendid, mis osalevad vere hüübimisprotsessis ja nende põhiülesanne on veresoonte terviklikkuse tagamine.
Kui veresoon saab viga, kogunevad trombotsüüdid vigastuse kohale ja koostöös plasmas leiduvate hüübimisainetega moodustuvad trombi ehk hüüve, mis sulgeb verejooksu. Trombotsüütide eluiga on viis kuni kümme päeva, seetõttu peab neid pidevalt juurde tekkima.
Trombotsüüdid moodustavad vere üldmahust alla ühe protsendi (ca 45 protsenti kuulub erütrotsüütidele ja 55 protsenti plasmale, alla ühe protsendi on veres ka leukotsüüte).
Doonoriverest eraldatud vereliistakutest valmib säilituslahuse lisamisel trombotsüütide kontsentraat. Ühe ülekandeks vajamineva ravidoosi tegemiseks kasutatakse viie täisveredoonori vereliistakuid. Trombotsüüte saab annetada ka afereesimeetodil.
Vereliistakuid on võimalik patsiendile ülekandmiseks säilitada +22 °C juures viis kuni seitse päeva. Verekeskuses hoitakse valmis kontsentraate spetsiaalses liikuvate riiulitega kapis, mis tagab nende säilivuse ja täisväärtuslikkuse.
Vereliistakuid kantakse üle inimestele, kelle veres on neid liiga vähe või kelle trombotsüüdid ei funktsioneeri õigesti, näiteks leukeemiat põdevatele patsientidele intensiivse kemoteraapia korral. Trombokontsentraati kantakse üle ka vere- ja maksahaiguste, vähi, põletuste ja suure verekaotuse korral.