PLASMADOONORLUS
Mis on plasma loovutamine?
Plasmadoonorlusega on võimalus ühe loovutusega anda rohkem. Protseduuri ajal eraldatakse doonori verest vajalik verekomponent ning ülejäänud verekomponendid kantakse doonorile tagasi.
NÕUDED plasmadoonorile
+ 18-60-aastane
+ viimasel ajal vähemalt kaks korda kõrvalnähtudeta verd loovutanud ja saanud meditsiinilisel läbivaatusel verekeskuse arstilt nõusoleku
+ protseduuriks sobivad veenid
+ hea tervis ja analüüsid on korras
+ kehakaal vähemalt 60 kg
+ julgus proovida uusi asju
+ tahe teisi inimesi aidata
Plasma loovutamise protseduuril ehk afereesil kogutakse kolm ravidoosi plasmat, milleks muidu läheks vaja mitme täisvere doonori abi. Kuna patsient vajab tavaliselt rohkem kui ühte ravidoosi, on alati parem, kui üle kantakse ühe doonori plasmat, sest see vähendab vereülekandel tekkivate reaktsioonide riski. Plasmaferees sobib doonoritele, kes taluvad hästi vereloovutust ning kel on protseduuriks sobivad veenid.
Lisaks plasmafereesile tehakse meie verekeskuses ka multikomponent-afereesi protseduure, mille käigus saab koguda samaaegselt trombotsüüte (vereliistakud) ja plasmat ning vajadusel ka erütrotsüüte (punalibled). Doonoriverest eraldatud vereliistakutest valmib säilituslahuse lisamisel trombotsüütide kontsentraat. Ühe ülekandeks vajamineva ravidoosi tegemiseks kasutatakse nelja täisvere doonori vereliistakuid, kuid afereesi abil on võimalik saada need korraga ühelt doonorilt.
Afereesi BOONUSED
+ afereesidoonoril on võimalus vähemalt 12 korda aastas kellegi elu päästa
+ afereesiprotseduur on mugav ja tervisele ohutu
+ võimalus loovutada kvaliteetset plasmat, millest saab valmistada mitu ravidoosi
+ enamik afereesidoonoreid kinnitavad, et pärast protseduuri pole neil olnud füüsilisi vaevuseid ning nende enesetunne on väga hea
+ ainult plasmat või trombotsüüte loovutades jäävad doonorile teised verekomponendid alles ja veri taastub juba kahe nädalaga
+ afereesidoonorid on terved inimesed, kes hoolivad ka teiste tervisest
Kui Sa ei soovi tänutäheks meenet kingikapist, siis on Sul võimalus iga protseduuriga koguda templeid oma templiraamatusse ning need vastavalt kogutud templitele ümber vahetada kinkekaartideks. Afereesidoonoril on võimalus nautida koos kaaslasega kultuurielamust, käia Kuulsaalis bowlingut mängimas jpm. Kui plasmadoonor soovib, siis esimesel afereesiprotseduuril ja edaspidi iga 10. afereesiprotseduuri järgselt anname talle boonusena võimaluse teha TASUTA tervisekontrolli analüüse koos verekeskuse arsti nõustamisega.
Selline kutse oli minu silmis auasi.
Suurepärane võimalus keset päeva tunnike istuda ja puhata, tehes kellelegi head.
Kuidas protseduur käib?
Plasmadoonori verest eraldatakse plasma spetsiaalses masinas ehk separaatoris. Masinas on ühekordseks kasutamiseks mõeldud kinnine plastiksüsteem, mis ühendatakse nõela abil doonoriga. Selleks, et kogutud veri seadmes ei hüübiks, lisatakse sellele väike kogus hüübimist takistavat ainet antikougulanti. Tsentrifuugimisel eraldatud plasma kogutakse steriilsesse kotti, ülejäänud vere komponendid kantakse doonorile tagasi.
Plasmafereesi käigus kogutakse 720 ml plasmat ning selleks tehakse mitu verevõtmise ja tagastamise tsüklit. Protseduur kestab 40-50 minutit ega ohusta doonori tervist.
Multikomponet-afereesi protseduuril eraldatakse separaatoris trombotsüüdid. Tsentrifuugimisel eraldatud trombotsüüdid ja osa plasmast kogutakse steriilsesse kottidesse, ülejäänud vere komponendid kantakse doonorile tagasi. Protseduuri käigus teostatakse mitu verevõtmise ja tagastamise tsüklit. Doonori vereliistakute arv kontrollitakse enne afereesi ja seade määrab, kui palju neid tohib võtta, et protseduuri lõppedes ei oleks vereliistakuid doonori veres alla normi. Protseduur kestab tund aega ning on doonori tervisele ohutu.
Esineda võivad kõrvalnähud
- külmatunne punaliblede tagastamisel
- tundlikkuse korral antikoagulandile kerge kihelustunne huultel
- verevalum punktsiooni kohas
- peapööritus, iiveldus
NB! Kõik reaktsioonid mööduvad kiiresti ning ei põhjusta tervisehäireid
Kui sageli võib afereesiprotseduure teha?
Afereesiprotseduuride vaheline aeg on minimaalselt 2 nädalat, intervall afereesi ja täisvereloovutuse vahel on minimaalselt 30 päeva. Afereesiprotseduuridele tuleb eelnevalt registreeruda (tel 617 3009, 617 3033). Verekeskus kutsub tavaliselt afereesidoonoreid protseduurile isiklikult telefoni teel, kuid julgustame doonoreid end meditsiinilise läbivaatuses ka ise järgmisele protseduurile registreerima.
Teil on võimalus aastas vähemalt 12 korda kellegi elu päästa.
Mis loovutatud plasmast ja vereliistakutest edasi saab?
Doonori verest eraldatud plasma kiirkülmutatakse; külmutatuna võib plasmadoose säilitada – 25 °C ja madalama temperatuuri juures ning kasutada 3 aasta jooksul.
Vereliistakuid on võimalik patsiendile ülekandmiseks säilitada +22 °C juures viis kuni seitse päeva. Verekeskuses hoitakse valmis kontsentraate spetsiaalses liikuvate riiulitega kapis, mis tagab nende säilivuse ja täisväärtuslikkuse.
Kuidas toimida, kui soovid hakata afereesidoonoriks?
Kui soovid hakata afereesidoonoriks, anna sellest julgelt teada verekeskuse arstile meditsiinilise läbivaatuse käigus. Koos arstiga otsustakse sobivus ning vajadusel tehakse täiendavad analüüsid. Afereesi protseduur viiakse läbi verekeskuse majas aadressil Ädala 2. Samuti saab enda soovist märku anda telefonil 617 3009, 617 3033 ja e-posti teel verekeskus@regionaalhaigla.ee.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus, Ädala 2, TALLINN
E, R kell 8.00–16.00; T-N kell 11.00–19.00
Plasmadoonorid on öelnud:
Tundus, et nii saan teha suurema heateo – see on võimalus anda rohkem.
Afereesi ajal saab tund aega täiesti rahulikult ja segamatult olla. See on tänapäeval luksus.
Kui Teid kutsutakse, võtke kutse kindlasti vastu. Sest afereesidoonorid on doonorite eliit – igaüht ei paluta.