Regionaalhaigla hakkas eluohtliku verejooksu raviks kasutama täisverd
Esmakordselt Eestis võeti Regionaalhaiglas rohke verekaotuse ravimisel kasutusele uue kvaliteediga täisveri, mille doosid paiknevad haiglas EMO reanimatsioonisaali juures, reanimobiilide külmikus ning verepangas intensiivides ja operatsioonitubades kasutamiseks.
„Tegemist on spetsiaalselt ette valmistatud täisverega, mis on ohutu mistahes vanuses ja soost patsiendile. See on kogutud meesdoonoritelt, uuritud verega edasikanduvate nakkuste suhtes, kontrollitult madala anti-A ja anti-B tiitriga ning filtreeritud leukotsüüte eemaldava ning trombotsüüte säästva filtriga,“ selgitas Regionaalhaigla verekeskuse vanemarst dr Riin Kullaste.
Regionaalhaigla juhatuse liikme ülemarst dr Kristo Eriksoni sõnul aitab täisveri raskes seisundis patsientidele kiiremini elupäästvat abi osutada. „Massiivse verejooksu korral on iga minut patsiendi elu päästmiseks võtmetähtsusega, täisvere kasutusele võtmine aitab viivitamatult tegutsema hakata, me ei pea ootama ettevalmistatud verekomponente või patsiendi täpset veregruppi, spetsiaalselt ettevalmistatud täisveri on osutunud kriitilistes situatsioonides turvaliseks ja sobivaks ravivõtteks,“ ütles dr Erikson.
Dr Kullaste selgitab lähemalt: “Täisveri on massiivse verejooksu esimeseks ravivõtteks olukorras, kus pole teada patsiendi veregruppi või pole aega verekomponentide ettevalmistamiseks ning kohale toomiseks. Kohe, kui patsiendi veregrupp on selgunud ning on ligipääs verekomponentidele, jätkatakse patsiendi veregrupile vastavate erütrotsüütide, plasma ja trombotsüütidega. 50 patsiendiga testperiood näitas, et enamasti on vaja 1-2 doosi täisverd enne komponentidele üleminekut. Täisvere pikem kasutamine ei ole otstarbekas, sest trombotsüütide funktsioon ja hüübimisfaktorite tase on parem verekomponentides ning hemostaasi saavutamine tõenäolisem. Täisverd võib verejooksu eluohtlikuks hinnanud arst kasutada eraldiseisvana või massiivse transfusiooni protokolli koosseisus, 2 ühikut täisverd moodustavad nüüd massiivse transfusiooni protokolli esimese šokk-paki. Erakorraliseks kasutamiseks mõeldud täisveri on O RhD positiivse veregrupiga. RhD negatiivsetel inimestel võivad selle vere ülekande järgselt tekkida anti-D antikehad, kuid nendest tingitud võimalike komplikatsioonide risk on olematu võrreldes riskiga surra eluohtliku verejooksu tõttu.“
Regionaalhaigla verekeskus valmistab täisverd ainult oma haigla tellimuse alusel. Täisvere varu verekeskuses ei ole, seda säilitatakse haiglas.