Verekeskuse juhataja Ave Lellep vaktsineerimisest ja doonorlusest
Peame kurbusega tõdema, et sotsiaalmeedias levib valeinfo, mille kohaselt on doonorlus peale vaktsineerimist keelatud. On kahetsusväärne, et selliste valepöördumiste tulemusena võib väheneda doonorite hulk ning väga paljud abivajajaid jäävad ilma vajaliku veredoosita.
Senimaani ei ole maailmas teatatud ühestki COVID-19 viirusega nakatumise juhtumist, mida oleks võimalik seostada vereülekandega. Hingamisteede viiruslike haiguste tekitajad (ka SARS-CoV-2) ei levi vereülekandega erinevalt viirushepatiitidest. Tõenduspõhist informatsiooni saab lugeda CDC kodulehelt.
Verekeskus lähtub oma tegevuses Ravimiameti juhistest, mis on kooskõlastatud Terviseametiga ning on kooskõlas ka ECDC juhendiga. Juhises on öeldud, et vere loovutamine pole lubatud neli nädalat pärast vaktsineerimist nõrgestatud viirusega (siia kuuluvad ka viirusvektoril põhinevad vaktsiinid), nt AstraZeneca. Pärast vaktsineerimist surmatud viirusega, komponentvaktsiiniga või mRNA vaktsiiniga (nt Pfizer/BioNTech Comirnaty ja Moderna) on vere loovutamine lubatud, kui ei ole muid doonorlust piiravaid põhjuseid.
Doonoriveri on tänapäeva meditsiinis asendamatu ja vältimatult vajalik ning selle kogumist jätkatakse vaatamata koroonaviiruse levimisele maailmas. Loomulikult on praegu valitsev olukord muutnud vajalike verevarude tagamise oluliselt raskemaks, kuna sobivate ja tervete doonorite arv on vähenenud. Kuid tänu vastutustundlikele headele Eesti inimestele on verekeskusel võimalik ka tänasel keerulisel ajal tagada vajalikud verevarud riigis. Me oleme oma doonorite üle ülimalt uhked, sest nad saavad olukorra kriitilisusest aru ega jäta patsiente abita.
Hoiame oma tervist ja hoiame üksteist!