Doonoritelgid peatuvad 8. ja 9. augustil Keilas

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Päästeameti ja Kaitseväe koostöös jõuavad suvised doonoritelgid Keila kultuurikeskuse juurde. Doonorid saavad telkides verd loovutada kahel päeval: 8. augustil kella 12.00-18.00 ja 9. augustil kell 11.00-17.00.

„Ootame doonoritelki kõiki praeguseid ja uusi tublisid Keila doonoreid,“ ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp. „Suvine vereloovutus telgis annab doonorile hoopis teistmoodi toreda elamuse ja tagab patsientidele hädavajaliku abi.“

Lomp lisas: „Kuna suvel on haiglate nõudlus verevarudele jätkuvalt suur, kuid doonoreid käib verekeskuses vähem, on iga vereloovutus väga oluline ja väärtuslik. Viimasel ajal on eriti suur nõudlus 0 ja A Rh negatiivsele verele.“

Lisaks muudele üllatustele telgis loosib reisikorraldaja Goadventure kõigi juulis ja augustis doonoritelkides verd loovutanud inimeste vahel välja nädalase puhkusereisi kahele Egiptusesse, mis leiab aset jaanuaris. Rõõm on mainida, et eelmise aasta õnnelik võitja oli Keilas toimunud doonoritelgis verd loovutanud esmane doonor Marika Luide.

Möödunud aastal loovutas Keilas doonoritelkides verd 218 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli 61. Tänu aktiivsetele ja tublidele doonoritele koguti möödunud suvel Keilas ligi 100 liitrit verd. Ülo Lomp on optimistlik: „Loodame väga, et tublid Keila inimesed eelmise aasta tulemuse ületavad!“ toonitades, et telkidesse on kõik oodatud, ka pered mudilastega, sest tegevust jätkub kõigile  lisaks vereloovutusele mängitakse mänge, loositakse kingitusi ning külalisi lõbustab pelikan Dona.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Kahe vereloovutuse vahe peab meestel olema 60 ning naistel 90 päeva.
Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Doonoritelkide projekt sai teoks tänu koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe Värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga. Sel aastal toimub doonoritelkide suvine ringreis seitsmendat aastat.

Tule doonoritelki – ka doonor on riigikaitsja!
Doonoritelkide täielik kava: www.verekeskus.ee/doonoritelgid