Doonorlusest veebruari Kodutohtris

Jätkub koostöö ajakirjaga Kodutohter, mille veebruarinumbri Kasulik teada rubriigis ilutseb jätkuartikkel doonorlusest, DoonoriFoorumist ja paljust muust!

Külaskäik DoonoriFoorumisse – sa oled oodatud
Tekst Kai-Liis Tuul, ajakiri Kodutohter
Fotod Stanislav Moshkov

Statistika ja tagasiside järgi loovutab Eesti doonorite enamus verd tahtmisest teha head ja olla ühiskonnale kasulik. Doonorivere loovutaja võib olla uhke: iga loovutatud veredoos päästab kellegi elu.

Narva maanteel asuva vereloovutuskoha DoonoriFoorumi uksest sisse astudes saab kohe aru, et oled oodatud: õhkkond on sõbralik ja toetav, töötajad rõõmsameelsed. Vabatahtlike abilistena käivad DoonoriFoorumis ka Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu liikmed, kes on vajadusel doonorile suhtluspartneriks ning ulatavad neile väikese tänupaki.

Verekeskuse kommunikatsioonispetsialist Eva Maimre ütleb, et mugava asukohaga DoonoriFoorumi avamine Tallinna kesklinnas on kahtlemata doonoreid juurde toonud. "Oleme uue vereloovutuskoha avamise suhtes saanud palju positiivset tagasisidet. Hea meel on kuulda, et nende jaoks, kellel varem Ädala tänavale tulek liialt palju aega ja vaeva nõudis, on nüüd vereloovutus lihtsam."

Lisaks on doonorite jaoks verekeskuses tagasiside ankeedid, mille põhjal on ka reaalseid otsuseid tehtud – näiteks muretseti afereesi doonoritele Ädala tänava verekeskusse telerid ja seati sisse tasuta WiFi leviala, et verevõtmise ajal soovi korral mugavalt aega saaks veeta. Kõik need ankeedid loetakse tähelepanelikult läbi ning vajadusel ja võimalusel võetakse muudatused ette.

Vere andmise protseduur
Enne vereloovutuspäeva tuleks korralikult välja puhata ning mitte tarbida alkoholi – verd loovutades peaks inimene olema puhanud ja söönud tervisliku eine. Suitsetamisest tuleb vähemalt paariks vereloovutuse-eelseks tunniks (soovitatavalt isegi pikemalt) loobuda.

Kui doonor tuleb verekeskusse, siis pärast registreerimist palutakse tal täita arvutis olev küsimustik, mis käsitleb tema tervist, eluviisi ja muud vajalikku. Korduvdoonoritel, kes on vähemalt kolm korda verd loovutanud, on võimalik küsimustik ka kodus elektrooniliselt täita. Selleks on olemas verekeskuse kodulehel e-Doonor, kus peale ankeedi täitmise saab vaadata analüüside vastuseid, muuta oma andmeid jne. Doonor võib pärast küsimustiku täitmist tulla verd annetama seitsme (afereesiprotseduuril viie) kalendripäeva jooksul – see on elektrooniliste andmete kehtivuse aeg.

Korduvdoonor saab doonoritunnistuse – see on väike punane kaart, mis antakse kolmandal vereloovutuse korral. Sellele on märgitud veregrupp, doonori kood ja järgmine soovitatav vereloovutuse aeg.

Meditsiinilise läbivaatuse käigus vaadatakse küsimustik üle ning määratakse esmadoonoril esmane veregrupp ABO-süsteemis ja vere hemoglobiinisisaldus. Hemoglobiini normväärtuseks on naistel 125-165 g/l ja meestel 135-180 g/l. Esmasel doonoril ja vajadusel ka korduvdoonoril mõõdetakse vererõhku ja pulssi.

Kui korduvdoonor saab oma analüüside vastuseid mugavalt vaadata ka e-Doonorist, siis ka verd esimest korda loovutanud inimene saab oma terviseandmed kenasti kätte. Selleks peaks tulema koos isikut tõendava dokumendiga kohapeale arsti vastuvõtule. Telefoni ja meili teel andmeid ei väljastata.

Kui kellelgi tekkis küsimus selle kohta, mitu nõelatorget kokku tuleb, siis verekeskuses ei tehta täisvereloovutusel nõelatorkeid sugugi rohkem kui tavalisel vereanalüüsi protseduuril: esialgsel meditsiinilisel läbivaatusel võetakse analüüs sõrmeotsast ja vereloovutuse protseduuril võetakse doonoriverd veenist (ühe nõelatorkega). Aegade jooksul on nii mõnigi inimene nõelahirmust kohapeal üle saanud – verekeskus on hea koht "nõelafoobikule", sest turvalises ja meeldivas keskkonnas on kergem oma hirmust üle saada.

Loe edasi ajakirjast või www.kodutohter.ee