Dr Riin Kullaste: veredoonorluses on kogu maailmas tunda uusi tuuli

riinkullaste_mu

Vabariigi president on otsustanud anda Eesti Punase Risti II klassi teenetemärgi veredoonorluse edendajale, PERH diagnostikakliiniku pikaajalisele juhile Riin Kullastele.

Küsimusele, kuidas dr Kullaste uudisest kuulis, vastab ta: „Teada sain nii, et üks kolleeg saatis mulle õnnitluse ja minu esimene mõte oli, et tegu on eksitusega. Huvitav, kellele ta tahtis seda saata? Outlook teeb ju vahel selliseid trikke. Siis aga tulid kohe järjest õnnitlused teistelt kolleegidelt ja haigla juhatuselt ning sain aru, et asi on tõsine. Peale seda sain lingi Kersti Kaljulaidi FB postitusele.“

Aastatepikkune töö

Kullaste meenutab, et on Eesti vereteenistuses tegev olnud 23 aastat ja 14 sellest juhatanud verekeskust. „Veredoonorluse areng on mulle alati väga oluline olnud, doonorite uue põlvkonna kasvatamine ning olemasolevate doonorite tervise hoidmine ja nende tunnustamine on olnud igapäevase tegevuse lahutamatud osad,“ ütleb ta. Kullaste sõnul on ta loonud palju kontakte kolleegidega väljastpoolt Eestit, et saada häid kogemusi ja jagada meie omi. „Võin kahtluseta öelda, et Eesti vereteenistus on kõrgel tasemel ning mul on hea meel, et olen saanud anda oma panuse.“
Veredoonorluses on kogu maailmas tunda uusi tuuli, mis ennustavad individuaalsemat lähenemist igale doonorile ja doonorite valikureeglite lõdvendumist, ütleb Kullaste. See on suur väljakutse ka Eesti verekeskustes töötavatele arstidele ja õdedele, sest doonorivere ohutuses patsientidele ei saa teha järeleandmisi. Vastutus tuleb võtta, tuginedes laialdastele teadmistele ja kogemusele.
Kullaste sõnul on Eesti veredoonorid enamuses noored ja suhtumine ühiskonnas veredoonorlusse positiivne. See annab kindlust, et haiglate igapäevased vajadused doonorivere järele saavad tõrgeteta kaetud.

 

 

Täispikk artikkel ilmus 30. jaanuaril Meditsiiniuudistes.