Tule Raju sportlastega verd andma
Tule 21. septembril koos Raju sportlastega verd andma! Pane ennast kirja lehel mma.ee/doonor või tule lihtsalt kohale! Kõikide eelregistreerunute vahel loosime välja NELI Raju 8 lähikoha piletit.
Projekt „Raju sportlastega verd andma“ on Eesti sportliku vabavõitluse liiga Raju, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskuse ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Verekeskuse heategevusprojekt, mille eesmärgiks on teadvustada avalikkusele veredoonorluse ja tervislike eluviiside tähtsust, kutsuda inimesi üles verd andma ja arendada võitlussportide tuntust Eestis.
Kuna võitlussporti teatakse Eestis pigem negatiivsete müütide kaudu, siis soovime kampaania käigus näidata inimestele, et võitlussportlased on tegelikult tavalised inimesed, kes on endale valinud harrastamiseks ühe põneva ja omapärase spordiala.
Doonorlusprojektis osalev Eesti räppar Genka: „Eestlaste hoiakud võitlusspordi suhtes on sageli ekslikud, tegelikult on võitlusspordiga tegelejad täiesti normaalsed inimesed nagu kõik teisedki. Doonorlus näitab hoolivust meid ümbritsevate abivajajate vastu ja mul on hea meel, et keegi on võtnud korraga ette kahe tähtsa teema – spordi ja tervise – meelelahutusliku teadvustamise käimasoleva projekti kaudu.“
Seni oleme korraldanud ühe veredoonorluse päeva, mis toimus 27. veebruaril 2011 paralleelselt Tallinnas ja Tartus. Kokku tuli kahes linnas verd annetama üle 20 inimese, kusjuures mitmed neist esmakordselt. Sel korral plaanime kokku tuua 100 doonorit!
Doonorluspäev toimub 21. septembril 2011 (kolmapäev) Tallinnas ja Tartus:
• Tallinnas – Ädala 2 (Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskuses). Grupid avatud kell 11.00 – 17.00.
• Tartus – L. Puusepa 1a (TÜ Kliinikumi Verekeskuses). Grupid avatud kell 10.00 – 17.00.
Päeva paremaks sujumiseks palume kõigile eelregistreeruda lehel mma.ee/doonor. Aga võid ka lihtsalt kohale tulla! Kõikide eelregistreerunute vahel loosime välja NELI Raju 8 lähikoha piletit.
Miks doonorlus?
Kuna doonorlus on vabatahtlik, siis on Eestis vere loovutajateks hea tahtega inimesed, kes väärtustavad teiste aitamist ning hoolitsevad ka enda eest.
Doonorlus ei maksa doonorile midagi. Protsess on valutu ja ajakulu sellele on väike (ligikaudu 45 minutit, esmakordsele doonorile veidi kauem).
Samas on panus ühiskonnale võrreldes loovutatud ajaga hindamatu – verd on vaja elude päästmiseks ja doonorluskeskusest lahkub iga inimene teadmisega, et tema annetus võib päästa kellegi elu. Doonoriks käies on võimalik kontrollida ka oma tervislikku seisu, sest võetud verd analüüsitakse võimalike haiguste osas.
Riin Kullaste, Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja: "Doonorlusest saavad kasu patsiendid haiglas, kellele on verd vaja seoses traumade või operatsioonidega. On ka inimesi, kelle keha ei tooda ise vererakke. Me ei saaks kedagi neist aidata, kui poleks olemas doonoreid. Eestis on õnneks haiglate vajadused hetkel optimaalselt kaetud, kuid juhuste kokkulangevuse tõttu võib verest iga hetk puudu tulla. Mida pikem on doonorite nimekiri, seda rohkem saame ka suurte õnnetuste puhul elusid päästa. Iga uue doonori puhul suureneb kindlustunne, et oleme ka halvaks olukorraks valmis."