Verekeskus tähistab tervisepäeva ning kutsub inimesi doonoriteks
Regionaalhaigla verekeskus kutsub kõiki terveid ja abivalmis doonoreid 7. aprillil külla, et üheskoos maailma tervisepäeva tähistada ja meie heade koostööpartnerite abil kõiki doonoreid tervislike suupistetega kostitada. Aprillis on reedeti verekeskuses vitamiinipäev, mil me saadame talveväsimuse minema ja turgutame doonoreid tervislike puuviljadega. Verekeskus kutsub inimesi doonorina head tegema, sest kunagi ei tea, millal abivajaja rolli võid sattuda sa ise või keegi su lähedane.
Verekeskuse arendusjuht Ülo Lomp rõhutab: „Mitmekesine ja tervislik toit ning piisav liikumine on hea tervise ja enesetunde alus ning doonorid on alati olnud selle heaks tõestuseks. Tahame ka omalt poolt õhutada doonoreid tervislikele eluviisidele, sestap pakume heade koostööpartnerite abil doonoritele värskeid puuvilju ja mahla, kala, tervisebatoone, veretugevdajaid ning muid tervisetooteid“.
Verekeskuse tootmisjuht-ülemarst Erna Saarniit kutsub kõiki terveid ja terviseteadlikke inimesi vanuses 18-60 doonoriks tulema, sest viimasel ajal on oluliselt kasvanud haiglate nõudlus erinevatele verekomponentidele ning verekeskuse verevarud on jäänud paljude veregruppide osas väga väikeseks. Dr Saarniit täpsustab: „Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0 ja AB Rh negatiivsete doonorite abi, kuna hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis nende veregruppidega patsienti, kes vajavad erinevate verekomponentide ülekandeid. Täiendamist vajavad ka B Rh negatiivsed ning A Rh positiivsed verevarud.“
Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele. 0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata. „Seetõttu on 0 Rh negatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne,“ selgitab dr Erna Saarniit.
Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.
Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.
Tervisepäeva taustast
Ülemaailmset tervisepäeva (World Health Day) tähistatakse igal aasta 7. aprillil alates 1950. aastast. Päev tunnustab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) loomist ja pakub võimaluse igal aastal tõsta päevakorda globaalse tähtsusega terviseteemasid.
Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) on tänavuse tervisepäeva pühendanud diabeedi ennetusele ja ravile motoga „Võida diabeet!“. Diabeet ehk suhkrutõbi on energiaainevahetusehäire, mis on tingitud kõhunäärme vähesest insuliinitootmisest või insuliini toime nõrgenemisest ja insuliini eritumise puudulikkusest. Eristatakse 1. tüüpi e. insuliinsõltuvat ja 2. tüüpi e. insuliinsõltumatut diabeeti. Diabeetikute arv maailmas suureneb kiiresti, nt Euroopas on diabeetikuid ligi 60 miljonit inimest ning enamik neist on 2. tüübi diabeetikud. Seda seostatakse elanikkonna vananemisega ja eluviisi muutustega. Lisaks pärilikkusele on ohustavateks tegevusteks ebatervislik toitumine ja vähene liikumine ning sellest tulenevl suur ülekaal. Diabeedi ennetamiseks on võtmeküsimuseks tervislik toitumine, eelkõige värskete puuviljade piisav söömine, füüsiline aktiivsus ning oma tervisenäitajate jälgimine ja meedikute soovituste järgimine
Loe lähemalt ingliskeelsetel tervisepäeva kodulehtedelt:
Ülemaailmne: http://www.who.int/world-health-day/en/
Euroopa regioon: http://www.euro.who.int/en/about-us/whd