Verekeskus tähistas sünnipäeva tuleviku üle arutledes
11. novembril toimus Regionaalhaigla verekeskuse juubeli auks transfusioonimeditsiini arengu- ja tulevikuteemadele pühendatud rahvusvaheline konverents Etüüd punasest mikrokosmosest.
Vastuseid otsiti küsimustele sellest, kui kaugel ollakse kunstvere ja kunstliku hapnikukandja leidmisest, millised on universaalse vere ehk veregrupi tunnusteta vere leidmise võimalused, räägiti läbimurretest kunstlikes tingimustes vererakkude kasvatamisel ning doonoriveres bakterite ja viiruste kahjutustamisel ja paljust muust.
„Vaadates ajas tagasi, siis 70 aastaga on palju muutunud. Tallinnas Vabariikliku Vereülekande Jaama asutamisaastal 1941 oli doonoreid 90 ja töötajaid 3. Tänaseks on meie verekeskusel doonoreid üle 20 tuhande ja töötajaid ligi 90. Doonoriveri on samasugune, kuid tänapäeval oskame sellest valmistada 52 erinevat ravimpreparaati ülekandeks täiskasvanutele, lastele, vastsündinutele ja veel sündimata loodetele,“ kirjeldas arenguid verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste. „Vere ohutuse tagamisel oleme aastaid tublisti töötanud ja vaeva näinud. Meil on kasutusel kõige modernsemad uuringumeetodid ja läheme uuringutega viiruse DNA ja RNA tasemele, muutes sellega haiguste peiteperioodi võimalikult lühikeseks. Samuti on meil kasutusel automaatne andmete ülekandesüsteem: analüüside tulemused liiguvad otse analüsaatoritest Eesti Vereteenistuse Infosüsteemi, väldime sellega võimalikke sisestusvigu,“ sõnas dr Kullaste ja lisas, et juubelikonverents pühendati aga ajaloo asemel tulevikule ja põnevatele arengutele transfusioonimeditsiinis.
Konverentsil esinesid ettekannetega oma ala silmapaistvad asjatundjad Suurbritanniast, Hollandist, Soomest ja Rootsist.
Ettekannetega saab tutvuda siin.
Fotol vasakult: Matti Korhonen Soome Punase Risti Vereteenistusest, Simon Stanworth Suurbritannia rahvuslikust vereteenistusest, Annika Hult Lundi Ülikooli haiglast, Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Riin Kullaste, Folke Knutson Uppsala Ülikoolist, Kari Aranko Soome Punase Risti Vereteenistusest ja Marieke von Lindern Hollandi rahvuslikust vereteenistusest Sanquin.